---
title: "Newsletter z dnia 03.07.2024"
description: "Dziś przeczytasz o: 🚀 [Błyskawiczne aktualnoścI]:&nbsp;końcu promocji na e-booka, nagraniu fantastycznej rozmowy i zaproszeniu na nowy live 👧🧒 [Inspiracja/(p)odpowiedź]: naszym domowym..."
url: https://corobickiedydziecko.pl/newsletter-z-dnia-03-07-2024/
date: 2024-07-03
modified: 2024-07-04
author: "bborzucki"
categories: ["Newsletter"]
type: post
lang: pl
---

# Newsletter z dnia 03.07.2024

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2023/04/deabc0f7-7f76-6592-ad59-b5fd580f68f1.png)

**Dziś przeczytasz o:**

🚀 [**Błyskawiczne a****ktualnoścI]: **końcu promocji na e-booka, nagraniu fantastycznej rozmowy i zaproszeniu na nowy live

👧🧒 [**Inspiracja/(p)odpowiedź]: **naszym domowym kryzysowym momencie i o tym, jak sobie radzić w wakacje.

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2023/04/d0b1403e-1972-ef50-416e-2386c5c5a3bb.png)

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2023/08/cover_mock_ups_1.png)

#### **Promocja**

**Niech zabawa trwa 😊 Bo Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO!**

(https://ebook-zabawa.corobickiedydziecko.pl)

---

**Pozwólcie, że odeprę jeszcze krótko kilka zarzutów, które pojawiają się, kiedy mówię o samodzielnej zabawie dzieci. **

**Co czasami słyszę: *Przecież z dzieckiem powinno się dużo bawić! Nie wolno go zaniedbywać. Zamykanie samego w pokoju, żeby się bawiło to jakiś horror... ***

**Ad.1. **Z dzieckiem powinno się spędzać czas i być dla niego wtedy, kiedy nas potrzebuje. Oczywiście, że wspólne aktywności są ważne dla budowania relacji, ale **dziecko nie potrzebuje nas w zabawie cały czas. Nie potrzebuje naszego zabawiania go na okrągło. **Oczywiście, że tego chce, szczególnie jeśli jest do tego przyzwyczajone. 

I warto jest dołączać czasami do zabawy, szczególnie jako obserwator, o czym piszę dużo w e-booku. Uważna obserwacja zabawy dziecka da nam ogromnie wiele. A jeśli dołączamy do zabawy jako aktywny uczestnik, to najlepiej, jeśli jest to na zasadach dziecka: to ono wymyśla aktywność i nią zarządza. 

**Ad.2. **Odmowa zabawy i postawienie granicy z szacunkiem oraz dawaniu dziecku przestrzeni na samodzielne odkrywanie świata w zabawie to absolutnie nie jest zaniedbywanie. **Ja nigdzie nie zachęcam do ignorowania dziecka.** Jestem pewna, że większą szkodą niż odmowa zabawy, jest utrzymywanie w głowie etykietki, że moje dziecko nie umie zająć się sobą i to ja muszę tym ciągle zarządzać. W ten sposób nieustannie utwierdzamy dziecko w przekonaniu, że ono samo nie potrafi wymyślić sobie aktywności i jest w tym zależne od innych. 

**Ad.3. **Absolutnie nigdzie nie zachęcam do zamykania dziecka samego w pokoju. **Samodzielnie nie oznacza samo (fizycznie w pomieszczeniu).** Samodzielnie odnosi się głównie do tego, że to dziecko jest TWÓRCĄ i CENTRUM swojej zabawy. 

Na przykład jedno z moich dzieci bawi się samodzielnie, ale najczęściej blisko innych domowników. Inne wybiera raczej spokój w swoim pokoju. 

Samodzielna zabawa odnosi się też do wielu dzieci: kiedy bawią się wspólnie według własnego pomysłu, a nie polegając na tym, co wymyślą dla nich dorośli. 

**Jeśli masz jeszcze jakieś wątpliwości, to napisz proszę - chętnie o tym porozmawiam.**

**(https://ebook-zabawa.corobickiedydziecko.pl/#offer)**

---

**ZAPROSZENIE: LIVE NA INSTAGRAM **

**🕒 Wakacyjne CZASOWE WYZWANIA rodziców! 🕒**

**Środa, 3 lipca, 21:00. **

Lato to czas wakacji, słońca i… zamkniętych placówek! 🌞👨‍👩‍👧‍👦

Dwa miesiące wolnego dla szkolnych dzieci, przerwy w żłobkach i przedszkolach to spore wyzwanie w obliczu pracy zawodowej rodziców i konieczności zmiany rutyny. 

Porozmawiamy dziś z (https://www.instagram.com/maria.bielska_czasowewyzwania/), która pomaga odzyskać czas kobiecym biznesom, jak sobie z tym obie radzimy.

**Live znajdziesz dziś o 21:00 na moim instagramie: (https://www.instagram.com/corobickiedydziecko/)**

---

**LINK DO ROZMOWY NA IG: "MAMO! TATO! UWIERZ WE MNIE!"**

Z** ****(https://www.instagram.com/akademia_snu_dziecka/)**** **porozmawiałyśmy w zeszłym tygodniu o tym, jak wiele zmienia nastawienie rodziców i jakie niesamowite rzeczy potrafią się wydarzyć, kiedy rodzice uwierzą, że dziecko:

✅ potrafi (i chce) współpracować,
✅ potrafi zasnąć samo lub przespać noc bez pobudek,
✅ potrafi bawić się samodzielnie,
✅ potrafi zaakceptować stawiane granice,
✅ potrafi poradzić sobie z wieloma emocjami i sytuacjami.

**Zaufanie w to, że małe dzieci są bardzo kompetentne, to pierwszy krok do WIELKICH zmian**

**Nagranie znajdziesz tutaj: (https://www.instagram.com/p/C8timGiIfy6/)**

---

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2024/03/vY6bKNtDuUDaDKhla2BWtOLtHY73qFeaiPG3YHaX.webp)

***Wczoraj było u nas bardzo słabo przez 2 godziny... ***

***Takich emocji i nerwów moich i dzieci dawno nie było.
Wiecie - my zarażamy się nawzajem swoimi emocjami. Jedno z dzieci zaraziło mnie swoją złością, a ja przeniosłam to drugie dziecko. ***

***Zrozumiałam, gdzie był początek tej kuli śnieżnej i chciałam się tym podzielić. Więc dzisiaj inspiracja w nieco innej formie. ***

**⬇️⬇️⬇️**

Chcę być autentyczna, żeby też zdejmować presję z Twoich ramion.

**Można znacząco zmniejszyć ilość napięć w domu oraz nauczyć się, jak szybciej przez nie przejść bez naruszania relacji lub też jak też tę relację potem naprawiać. **

Ale nie jesteśmy robotami i nie zawsze będzie idealnie. Nie da się zupełnie tych napięć wyeliminować. 

I myślę, że to dobrze, choć kryzysy stanowią ogromne wyzwanie i nikt dobrowolnie się na nie decyduje. 

**Jednak jest to niezwykle istotna nauka wyciągania wniosków, wzajemnego przepraszania. Te kryzysy są potrzebne.**

**Więc co to był za kryzys i jakie mam wnioski❓**

Na webinarze o tym, jak połączyć pracę zdalną z opieką nad dzieckiem ((https://ebook-zabawa.corobickiedydziecko.pl/#offer)) mam jeden ważny punkt: pamiętaj o potrzebach biologicznych dzieci, między innymi o regularnym jedzeniu 🥘🍽️🥗

**⚠️ Niby proste, a jak często potykamy się o te proste oczywistości.**

W lipcu mam dwójkę dzieci w domu. W ciągu roku szkolnego, kiedy dzieci są w placówkach, ja i mąż czekamy z obiadem na nich, aby zjeść wspólnie. Więc z przyzwyczajenia jemy ciepły posiłek dopiero między godziną 15 a 17.

A dzieci są przyzwyczajone do ciepłego obiadu około 12, bo wtedy jadły go w placówkach. I bardzo, bardzo źle jedno dziecko zniosło to, że o 14:00 obiadu jeszcze nie było. Być może ten nieszczęsny brak obiadu uruchomił tylko proces oczyszczania innych napięć, które się w nim nagromadziły. Jednakowoż, było na tyle źle, że totalnie nie dało się dogadać i emocje wszystkich popłynęły. 

I tu zaznaczam: to nie było tak, że dzieci głodowały od rana. Co godzinę, dwie dostawały coś do jedzenia lub same sobie brały, ale nie był to porządny, ciepły obiad. 

A ponieważ dodatkowo miałam wczoraj webinar dla Świadomej Mamy akurat około południa, to nie wyczaiłam odpowiednio wcześnie sygnałów głodu i kryzysu, który w huraganowym tempie pociągnął za sobą sporo zniszczeń, naruszeń relacji i złości. Jedno dziecko zaraziło mnie, ja przelałam złość na drugie dziecko i wszyscy nie zachowaliśmy się generalnie dobrze. 

I to nie jest pierwszy raz, kiedy zauważam, że moje dzieci (jak zresztą większość dzieci) bardzo potrzebuje tej regularności jeśli chodzi o posiłki. Dlatego dzisiaj mam wpisane w planie dnia: obiad około 12:00 😅

**Może to dla Ciebie nic odkrywczego. A może bardzo. Odpisz i daj znać proszę 📩**

Dla mnie odkrywcze jest to, jak często trzeba sobie o pewnych oczywistościach przypominać 😉 

**(https://www.instagram.com/corobickiedydziecko/). **

******

**Chcesz zadać swoje pytanie? Napisz do mnie lub (https://wiadomosc.corobickiedydziecko.pl/) **

**JAKĄ JEDNĄ MYŚL LUB SŁOWO bierzesz ze sobą po przeczytaniu tego maila? **

Możesz mi to napisać, bardzo chętnie przeczytam 😊

****

---

Trzymaj się ciepło!

**Justyna**

**P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏**

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ (https://buycoffee.to/crkd)

***Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦***

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz (https://wiadomosc.corobickiedydziecko.pl/), o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.
