---
title: "Newsletter z dnia 24.06.2024"
description: "Dziś wyjątkowo newsletter we wtorek, a w nim: 😉 Kapkę prywaty 🚀&nbsp;Błyskawiczne aktualności:&nbsp;ostatnia przed jesienią&nbsp;obniżka ceny książki 'Twoje dziecko MOŻE bawić się..."
url: https://corobickiedydziecko.pl/newsletter-z-dnia-24-06-2024/
date: 2024-07-03
modified: 2024-07-04
author: "bborzucki"
categories: ["Newsletter"]
type: post
lang: pl
---

# Newsletter z dnia 24.06.2024

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2023/04/deabc0f7-7f76-6592-ad59-b5fd580f68f1.png)

**Dziś wyjątkowo newsletter we wtorek, a w nim:**

**😉 Kapkę prywaty**

🚀 **Błyskawiczne a****ktualności: **ostatnia przed jesienią obniżka ceny książki 'Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO' oraz 2 zaproszenia 

✨ **Inspiracja/(p)odpowiedź: **👧🧒 JA CHCĘ BAJKĘ!! WŁĄCZ MI JĄ!!! 

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2023/04/d0b1403e-1972-ef50-416e-2386c5c5a3bb.png)

**OD PRYWATY ZACZYNAMY**

Życie, a szczególnie życie z dziećmi — to ciągła żonglerka. Dlatego trochę ostatnio nie ogarnęłam regularnego pisania. Moje kulisy (czyli bostonka u dziecka, czas zmian na tryb wakacyjny, uraz stopy bliskiej osoby i moje duże zmęczenie) wymagały zaopiekowania.  

Piszę to, bo chcę być autentyczna. Czasami też mocno nie ogarniam 😉 I z tego powodu przedłużam teraz promocję na książkę, bo ta informacja popłynęła do was zbyt późno.

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2023/08/cover_mock_ups_1.png)

#### **Promocja**

**Niech zabawa trwa 😊 Bo Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO!**

(https://ebook-zabawa.corobickiedydziecko.pl)

---

**Samodzielna zabawa wymaga przede wszystkim zmiany mentalnej w nastawieniu opiekunów.** Jak długo zajmuje się tym tematem i pracuję z rodzicami, tym bardziej to dostrzegam.

**Dużo zależy od tego, czy ktoś zaufa swojemu dziecku, że ono potrafi bawić się samo.** W książce też poświęcam temu dużo uwagi, a potem wkładam do rąk narzędzia, komunikaty, sposoby reakcji, które będą was wspierać.

Dzieci cudownie bawią się same** i każde dziecko da się tego nauczyć.**

**🚫 Nie poprzez kary, nagrody, ignorowanie, zmuszanie i presję…**

**🌱 Ale poprzez łagodne stawianie granic, obustronną współpracę, szczerą komunikację, zaufanie w kompetencje dziecka i akceptację jego emocji.**

**Sprawdź sam(a)**

---

**ZAPROSZENIE NR 1: LIVE INSTAGRAM: "MAMO! TATO! UWIERZ WE MNIE!"**

**W czwartek o 9:00 z (https://www.instagram.com/akademia_snu_dziecka/) **pogadamy o tym, jak wiele zmienia nastawienie rodziców i jakie niesamowite rzeczy potrafią się wydarzyć, kiedy rodzice uwierzą, że dziecko:

✅ potrafi (i chce) współpracować,
✅ potrafi zasnąć samo lub przespać noc bez pobudek,
✅ potrafi bawić się samodzielnie,
✅ potrafi zaakceptować stawiane granice,
✅ potrafi poradzić sobie z wieloma emocjami i sytuacjami.

**Zaufanie w to, że małe dzieci są bardzo kompetentne, to pierwszy krok do WIELKICH zmian**

**Wskakuj w czwartek o 9:00 tutaj: (https://www.instagram.com/corobickiedydziecko/)**

---

**ZAPROSZENIE NR 2: Świadoma Mama**

**We wtorek, 2 lipca, będę miała ponownie przyjemność być prelegentką podczas bezpłatnych webinarów dla młodych rodziców. ******

Opowiem o tym, **jak zmieniać pieluszkę, by nie było to koszmarem i jak budować przy tym relację z maluszkiem**👶🩲 

Zapisz się lub podaj dalej innym, świeżo-upieczonym rodzicom: **[
web.swiadomamama.pl/slasklato1](https://web.swiadomamama.pl/slasklato1)**

---

**DZIĘKUJĘ!**

Powebinarowo ogromnie dziękuję za waszą obecność w zeszły wtorek i za wypełnienie krótkiej ankiety. Daliście mi **tonę motywacji **do dalszych działań. I podsunęliście też pomysły, jak jeszcze ulepszyć kolejne edycje. 

**Stąd też w inspiracjach macie podpowiedź, co robić, kiedy dziecko ciągle prosi o ekran / nie przestaje / żąda / złości się. **

Dla mnie pewne rzeczy są już naturalne, że zapomniałam o tym konkretnie przykładzie na webinarze. Następnym razem na pewno się pojawi 🙂 

---

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2024/03/vY6bKNtDuUDaDKhla2BWtOLtHY73qFeaiPG3YHaX.webp)

**WIADOMOŚĆ z ankiety**:

***Nie wiem, jak radzić sobie, gdy dziecko bardzo protestuje, gdy nie chcę mu włączyć bajki.*** 

Kilka myśli ode mnie (choć trudno streścić to w krótkiej odpowiedzi): 

### **UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU**

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2024/04/IucOGW33pMX5MPMbewkLoG0dp9OS3NegUtY6TaCe-1024x1024.webp)

**🎯 UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU — CODZIENNE DZIAŁANIA W TLE**

**💡 Po pierwsze, to normalne, że dzieci tak reagują.**

Moja 3-latka po powrocie od babci, która czasami pozwala jej oglądać zdjęcia na telefonie, żąda tego ode mnie, a na odmowę reaguje złością i płaczem. **Dzieci szybko przyzwyczajają się, ale to działa w dwie strony**. 

Jeśli nawet dziecko miało do tej pory codziennie bajkę, ale rodzic z pewnością postawi granice i zmieni to, to dziecko też szybko to zaakceptuje. **Jeśli jednak rodzic jest niepewny, ugnie się lub wyleje złość na dziecko, to będzie to trwało dłużej. **

Dzieci są emocjonalne i mocno żyją tym, co chcą w danym momencie. Podkreślam to, ponieważ my **często generujemy niepotrzebne napięcie, **stresując się, że to z naszym dzieckiem 'coś jest nie tak / złości się za bardzo'. 

**💥 EMOCJE DZIECKA - jak się z nimi masz? **

Zakładam, że jest Ci z nimi tak trudno, jak większości społeczeństwa... 

Zazwyczaj dziecięcy płacz i złość wywołują albo gorączkowe próby załagodzenia sytuacji albo srogość i nerwy rodziców.** Nie lubimy, kiedy dzieci przeżywają silne emocje. **Chcielibyśmy, żeby mieć magiczny sposób na to, by tak odmawiać dziecku, aby ono tych emocji nie miało... 

**Jeśli szukasz u mnie takiego sposobu, to niestety nie znajdziesz tego tutaj. Ja uczę oswajać emocje, bo one są DOBRE i ZDROWE. **

I to jest też temat na webinar... Ale póki nie jest gotowy, zerknij na ten wpis na blogu: **(https://corobickiedydziecko.pl/placz-i-trudne-emocje-dzieci-nie-tlum-ich-akceptuj/)**

**💡 Dlatego przygotuj się na emocje**

Oswojenie dziecięcych emocji i ćwiczenie swojego spokoju w ich obliczu, to **najlepsze, co możesz zrobić dla siebie i dziecka.** Jeśli się nastawimy zawczasu, że dziecko będzie niezadowolone z powodu odmowy włączenia bajki, to łatwiej nam to zaakceptować i dać mu prawo do wyrażenia swoich emocji. 

**A jak w nas będzie pełna, autentyczna zgoda na tę złość i krzyk, to... to potrwa krócej! **Naprawdę to tak działa! Dziecko nie musi inwestować energii w to, żeby nam pokazać, jak bardzo tę bajkę chce i jak bardzo jest o to złe. 

**💡 Obmyśl i spisz swoją strategię oraz opowiedz o niej dziecku **

To naprawdę pomaga, jeśli masz jasną i klarowną strategię w swojej głowie. To daje pewność. Jeśli na przykład nie chcesz puszczać dziecku bajki rano przed śniadaniem (a do tej pory tak było), to **wpisz to najpierw w swoją strategię. Poszukaj pewności co do tej decyzji. **

Potem koniecznie** POINFORMUJ o tym dziecko**. Nie próbuj go przekonać, że to jest dla niego dobre i prosić o jego zgodę. Ty jesteś rodzicem i liderem: robisz to, co jest dla niego dobre, ale z szacunku go o tym informujesz. 

**💡 (https://corobickiedydziecko.pl/podcast-moze-byc-lzej-odkrywaj-z-nami-rie/#podcast_5)**

### **PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS**

![](https://corobickiedydziecko.pl/wp-content/uploads/2024/04/cxmzeZJu0HD8OZnfjsdhuV0dvprvaXhxFTFSRtIh-1024x1024.webp)

**🎯 PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS — DZIAŁANIA W DANYM MOMENCIE**

**💡To teraz spróbujmy po kolei. **

**Dziecko prosi o ekran, a my tego dnia nie chcemy włączać bajki (bo np. rano już oglądało). **

*- Mamo, chcę oglądać Psi Patrol. 
- Aha, słyszę. Rano oglądałeś już jeden odcinek i na dzisiaj wystarczy. 
- Ale ja chcę jeszcze jeden! Krótki odcinek, proszę, proszę! 
- Widzę kochanie, że chętnie byś coś jeszcze obejrzał. Bajki mocno wciągają. W nadmiarze nie są jednak dobre dla Ciebie i Twojego rozwoju. Dzisiaj nie włączę Ci więcej bajek. *

**💡** **Ważny jest ton głosu i postawa rodzica. **

****✅ Nie prosisz dziecka o zgodę. 

✅ Nie przekonujesz do swoich argumentów. 

✅ Z wewnętrzną pewnością i stanowczością informujesz o tym, że bajki więcej dziś nie będzie. 

**I ta pewność nie oznacza surowości i złości.** Wyobraź sobie, że jesteś po stronie dziecka, jesteś w jego zespole i stawiasz granicę dla jego dobra. 

**💥 Uruchamiają się EMOCJE dziecka**

*- Ale ja chcę oglądać! Teraz! Masz mi ją włączyć! * - dziecko zaczyna płakać, krzyczeć, może rzuca się na ziemię i kopie nogami. 

I możesz nic nie mówić, tylko po prostu być gdzieś obok dziecka i **pozwolić mu te emocje przeżyć**. 

Akceptacja emocji jest **zdrowa i to najlepsze, co możemy zrobić dla dziecka: pozwolić mu się wyzłościć i wypłakać. **Nie uciszać, nie tulić na siłę, nie denerwować się na nie.** Po prostu być i dać mu znać, że to ok, co ono teraz czuje. **

**💡 A jeśli czujesz potrzebę powiedzenia czegoś, to powiedz np.:**

*Wow! Tak bardzo chciałeś oglądać tę bajkę.*

*Jestem obok, jeśli będziesz mnie potrzebować.*

*Tak trudno czasami jest człowiekowi, kiedy słyszy 'nie'. Jestem obok, gdybyś chciał się przytulić.*

**💥** A jeśli **dziecko jest agresywne i próbuje w złości Cię uderzyć, t****o nie czas na kazania. To czas na krótki komunikat. **

****Powiedz stanowczo, ale nie surowo *Nie pozwolę Ci mnie uderzyć *i przytrzymaj mu rękę albo się odsuń. Dziecko nie jest w 'logicznym' miejscu, bo emocje wzięły nad nim górę, więc rozmowę o tym lepiej przełożyć na później. 

**💡I po prostu akceptuj emocje, staraj się zachować spokój i utrzymuj granicę: nie włączaj bajki. **

*****Widzę, że jest Ci teraz bardzo trudno. Jestem obok, gdybyś chciał się przytulić. Nie pozwolę Ci mnie uderzać. Będę Ci trzymać rączki, dopóki próbujesz to zrobić.*

**💡 I taki bunt może trwać dobrych kilkadziesiąt minut. I to też normalne!**

I wiem, że to dezorganizuje życie... Przeżywałam to wiele razy. Ale to właśnie jest życie z małymi dziećmi. I tak najlepiej wesprzesz swoje dziecko. 

**A im więcej w nas pewności, tym szybciej i łagodniej dzieci zaakceptują takie postawienie granic. **

******

**Najlepszą formą zaopiekowania każdego pytania jest tak naprawdę dłuższa rozmowa. Ale mam nadzieję, że tych kilka krótkich myśli już trochę pomoże ❤️**

**(https://corobickiedydziecko.pl/konsultacje-rie-30-minut/) Zapraszam ❤️**

**Chcesz zadać swoje pytanie? Napisz do mnie lub (https://wiadomosc.corobickiedydziecko.pl/) **

**JAKĄ JEDNĄ MYŚL LUB SŁOWO bierzesz ze sobą po przeczytaniu tego maila? **

Możesz mi to napisać, bardzo chętnie przeczytam 😊

****

---

Trzymaj się ciepło!

**Justyna**

**P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏**

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ (https://buycoffee.to/crkd)

***Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦***

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz (https://wiadomosc.corobickiedydziecko.pl/), o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.
