Wiesz, co NAJBARDZIEJ uwiodło mnie w podejściu RIE?
LUZ, SPOKÓJ, DĄŻENIE DO MINIMALIZOWANIA NAPIĘĆ.
Odnośnie aktywności dzieci RIE potwierdziło to, co czułam w środku od początku, ale było to bombardowane informacjami z zewnątrz typu "baw się dużo z dzieckiem" / "wymyślaj kreatywne zabawy i organizuj rozwijające aktywności". Usłyszałam mianowicie w RIE, że dziecko jest kompetentne, mądre, zdolne, wyjątkowe w swej indywidualności. I powinno dużo bawić się samo, bo świetnie rozwija wtedy swoją pewność siebie, kreatywność, zaradność, koncentrację i wiele innych umiejętności.
RIE to nie jest zwykły zbiór metod. To sposób patrzenia na dziecko i zachwycania się tym, kim ono jest i co już potrafi 😉
E-BOOK "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO" - promocja trwa jeszcze tylko 5 dni.
Niższa cena tylko do 15 sierpnia
Koniecznie znajdź minutkę, żeby posłuchać, co znajdziesz w środku e-booka oraz dla kogo jest e-book. Niech Ci ta okazja nie umknie 😉
Wyjaśnię Ci jeszcze krótko, co oznacza samodzielna zabawa dziecka. Albo możesz posłuchać o tym tutaj.
To każda aktywność, w której dziecko jest sterem, kapitanem i okrętem. Gdzie ono decyduje, ono rozdaje role. Nie chodzi o to, że ono ma być samo w pomieszczeniu. Równie dobrze może bawić się obok nas.
Ja też bawię się czasami ze swoimi dziećmi, bo to lubię. Ale bawię się z nimi, a nie za nie. Bawię się na ich zasadach (to one są scenarzystą, reżyserem i głównym aktorem). Nie wymyślam zabaw za nie. One są w tym o wiele lepsze niż ja 😉
W moim e-booku podpowiem Ci, jak wesprzeć tę samodzielną zabawę dziecka.
Dziś podrzucam wam opinię Teresy (mamę półtorarocznej dziewczynki).
Ebook Justyny o samodzielnej zabawie dziecka jest nie tylko o zabawie, ale i o przekonaniach rodziców. Mimo że nie poddaję się presji otoczenia, to czasem jest mi przykro, gdy słyszę, że „ale jak to nie bawisz się ze swoją córką”. Podejście RIE, które widzimy w ebooku, utwierdziło mnie w dobrym postępowaniu i podpowiedziało, jak jeszcze lepiej wspierać moje dziecko. Samodzielna zabawa dziecka jest możliwa, jeśli tylko będzie ona w zgodzie z nami, rodzicami. Nie jest łatwo być innym rodzicem w tych czasach, co nie oznacza, że nie warto. Cieszę się, że poznałam kilka sposobów na bycie przy dziecku inaczej, na okazanie wsparcia, na dobre komunikowanie myśli. Jest tam sporo przykładów tego, w jaki sposób opowiadać dziecku rzeczywistość, komentować, a nie używać od razu emocji. Jest to ogromna wartość, którą polecam każdemu rodzicowi.
Teresa
We wtorek rozmawiałyśmy z Karoliną z Akademii Snu o:
Wybrane fragmenty e-booka "Twoje dziecko może bawić się samo":
Spotykasz się czasami ze smutkiem lub złością swojego dziecka na to, że inne dzieci nie chcą się z nim bawić? To trudna sytuacja, bez dobrych rozwiązań.
A tym mocniej może ona dotykać Twoje dziecko, im bardziej jest ono zależne w zabawie od towarzystwa innych osób. Jak pisze Magdalena Gut-Orłowska w książce Gdy emocje biorą górę: „Zabawa z innymi dziećmi jest też często po prostu bardziej atrakcyjna niż samotna aktywność, więc dziecko chce być w grupie, nie mając pomysłu, co może robić samo. Dlatego ważne jest, by stosunkowo wcześnie uczyć dziecko w domu samodzielnej zabawy”.
Dziecku będzie łatwiej uporać się z odmową zabawy przez rówieśników, jeśli ma w sobie zakorzenione silne, wewnętrzne poczucie, że ono też świetnie potrafi zająć sobie czas w samotności i że to jest okej - bawić się czasami samemu.
Zainspiruj się...