Co robić, kiedy dziecko mnie uderza...

Newsletter z dnia 12.06.2024

Dziś:

🚀 Błyskawiczne aktualności: nagranie live + zaproszenie na webinar o ekranach.

✨ Inspiracja/(p)odpowiedź: 👧🧒 Dziecko frustruje się w zabawie i uderza rodzica. Jak reagować? 

TRWAJĄ ZAPISY NA WEBINAR 'EKRANY I DZIECKO W WIEKU 2-7 LAT'

🌟 18 czerwca o 21:00

Podpowiem, jak odciągać uwagę dzieci od ekranów, jak można tym zarządzać, na co uważać i jak zmniejszyć liczbę napięć wokół tego tematu. 

Link: https://webinar.corobickiedydziecko.pl/


ZOBACZ NAGRANIE LIVE NA INSTAGRAMIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI, KAŚKĄ BIEŃKOWSKĄ

🌟 Posłuchaj, co robić, kiedy dziecko NIE CHCE CZYTAĆ. 

A także, czego lepiej z dzieckiem NIE czytać 😉 I wiele innych inspiracji. 

Nagranie: https://www.instagram.com/p/C71KtAEIG0L/


WIADOMOŚĆ:

Hej, chciałam nawiązać do Twojej zeszłotygodniowej odpowiedzi na temat puzzli i zachęcania dziecka do tego, by też bawiło się samo. Ostatnio miałam taką sytuację, że właśnie układaliśmy puzzle i syn potwornie zaczął się frustrować tym zadaniem. Chciałam mu już nawet pomóc i ułożyć to za niego, ale on zaczął krzyczeć, że on sam (!) i w końcu zaczął mnie też uderzać:(  nie bardzo wiedziałam, co zrobić, w sumie to się mocno zezłościłam na niego, że ja chcę pomóc, a on mnie uderza... Syn ma 3,5 lat. 

Kilka myśli ode mnie (choć trudno streścić to w krótkiej odpowiedzi): 

UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU

🎯 UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU — CODZIENNE DZIAŁANIA W TLE

💡 Wspieranie samodzielnej zabawy dzieci nierozłącznie powiązane jest z akceptacją emocji dziecka i ze stawianiem granic. I to dobrze! Bo mamy możliwość praktykowania tych ważnych umiejętności w zaciszu domowym, na co dzień. 

Przede wszystkim odpuśćmy też myślenie, że dziecko robi coś celowo i złośliwie. Jeśli dziecko zachowało się tak gwałtownie i doszło do próby uderzania, to na pewno jest tam jakaś przyczyna. Może głód, niewyspanie, jakiś dyskomfort. Dzieci zachowują się źle, kiedy czują się źle. Nie ma niegrzecznych dzieci 😉 Z takim nastawieniem będzie nam zawsze łatwiej zachować spokój i wesprzeć dziecko w jego emocjonalnym tornadzie. 

💡 Uważna obserwacja, uważna obserwacja. Takie proste, takie ważne. Kiedy dobrze znamy swoje dziecko, to szybciej wyłapiemy oznaki frustracji i szybciej będziemy mogli zareagować. Zanim stracimy z nim kontakt z powodu zmęczenia, głodu, przebodźcowania, rozczarowania, etc. Uważna obserwacja jest czymś, czego trzeba się nauczyć i idealnie uczyć się tego, obserwując czasami samodzielną zabawę dziecka. 

💡 O stawianiu granic w zabawie piszę w moim e-booku 'Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO', a także mówię dokładnie na webinarze 'Jak stawiać granice dziecku'

Inspirujący będzie pewnie też ten podcast o stawianiu granic. 

PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS

🎯 PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS — DZIAŁANIA W DANYM MOMENCIE

💡Kiedy dziecko jest agresywne, to nie czas na kazania. To czas na krótki komunikat. Powiedz stanowczo, ale nie surowo: Nie chcę, żebyś mnie uderzał. Dziecko nie jest w 'logicznym' miejscu, bo emocje wzięły nad nim górę, więc rozmowę o tym lepiej przełożyć na później. 

💡Wraz z komunikatem pokaż granicę dziecku fizycznie. Jeśli dziecko dalej próbuje uderzać, delikatnie przytrzymaj dziecku rączki ze stanowcznym, ale i przyjaznym komunikatem Nie pozwolę Ci mnie uderzać.

💡Mów z pozycji spokojnego, pewnego lidera, a nie surowego władcy. Pokaż dziecku swoim tonem głosu, że jesteś po jego stronie i chcesz mu pomóc przejść przez ten emocjonalny wybuch i zadbasz o bezpieczeństwo swoje i dziecka. 

💡Możesz się też odsunąć, aby być poza zasięgiem dziecka, ale nie zostawiaj go samego w pokoju. Jeśli tylko czujesz się wyregulowany/a, to zostań z dzieckiem, bo ono potrzebuje teraz spokojnego rodzica, który mu pomoże w tych emocjach, a nie zawstydzi go w tym, co przeżywa. Jeśli Twoje emocje rosną, to lepiej wyjdź na chwilę, aby się uspokoić. 

💡Akceptuj emocje i utrzymuj granice. Widzę, że jest Ci teraz bardzo trudno. Jestem obok, gdybyś chciał się przytulić. Nie pozwolę Ci mnie uderzać. Będę Ci trzymać rączki, dopóki próbujesz to zrobić.

******

Najlepszą formą zaopiekowania każdego pytania jest tak naprawdę dłuższa rozmowa. Ale mam nadzieję, że tych kilka krótkich myśli już trochę pomoże ❤️

A na dłuższą rozmowę możesz umówić się poprzez ten link. Zapraszam ❤️

Chcesz zadać swoje pytanie? Napisz do mnie lub podeślij anonimowo tutaj. 


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram