Newsletter z dnia 14.02.2024



Dziś przygotowałam dla Ciebie:

✨ Aktualności: Dziękuję za webinar! E-book "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO" w promocji do końca lutego. 

✨ Inspirację: Dziecko reaguje krzykiem i złością na wyłączenie bajki! Co można zrobić? 

 

Webinar o ekranach

Ależ w tym tygodniu czuję się szczęśliwa, mimo ogromnego zmęczenia wynikającego z intensywnej pracy nad webinarem. Dziękuję Wam za liczny udział ❤️ 

Udało mi się podejść do tematu ekranów tak, jakbym chciała: konkretnie, wspierająco i bez budzenia wyrzutów sumienia, które w niczym nie pomogą. Takie przynajmniej dochodzą do mnie opinie i ogromnie, ogromnie mnie to cieszy.  

I Ty możesz mi odpowiedzieć na tę wiadomość i napisać, jak podobał Ci się webinar! Twoja opinia jest dla mnie na wagę złota ❤️

Intensywnie pracuję teraz też nad tym, żeby nagranie wkrótce trafiło do sklepu. 

🏷️ E-book "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO"

Do końca lutego e-book jest w promocji nawet o 20% (w zależności od pakietu). 

Od marca podniosę w sklepie ceny pakietu Premium, VIP oraz pojedynczych webinarów. To były moje pierwsze produkty i zależało mi do tej pory przede wszystkim na zebraniu opinii i lepszym poznaniu grupy docelowej. Widzę, że książka pomaga i dostaję bardzo pozytywny feedback, który też mówi mi, że mocno zaniżyłam ceny kilku produktów. 


"Moje 2,5-letnie dziecko reaguje krzykiem na wyłączenie bajki" Odpowiadałam na to na webinarze, ale i tu chętnie to podsumuję. 

💥 Po pierwsze, to normalne, że dzieci tak reagują. 

Nie dokładaj sobie więcej napięcia. Szczególnie 2-3 latki, ale nawet i 4-5-6 latki mogą się tak zachować. Te dzieci coś tracą i często nie są w stanie wyobrazić sobie tego, że jutro / za kilka dni znowu obejrzą bajkę. A naturalną reakcją na stratę są emocje... A dzieci przeżywają emocje dużo silniej niż dorośli, bo są w procesie rozwoju.

Ja jestem zawsze podirytowana, kiedy wciągnę się w fajny serial i muszę czekać na kolejny odcinek. Ostatnio z tego powodu prawie nic nie oglądam 😀 

Jest jednak kilka sposobów na to, aby wyłączenie bajki nie było 'koszmarem': 

💥 Jeśli się da, nie wyłączaj dziecku bajki w środku

Dlatego nasze dzieci rzadko oglądają długometrażowe bajki. Takie krótki 5-20 minutowe bajki są łatwiejsze do zarządzania. A jeśli się zagapię i włączy się kolejny odcinek (autoplay), to szukam z dzieckiem rozwiązania: np. pytam, czy chce teraz dokończyć, ale jutro nic nie będzie oglądać. 

💥 Przygotuj się na emocje

Jeśli się nastawimy, że dziecko będzie niezadowolone z powodu wyłączenia bajki, to łatwiej nam to zaakceptować i dać mu prawo do wyrażenia swoich emocji. A jak w nas będzie pełna, autentyczna zgoda na tę złość i krzyk, to... to potrwa krócej! Naprawdę to tak działa! Dziecko nie musi inwestować energii w to, żeby nam pokazać, jak bardzo go to zdenerwowało i że przecież ma powód do złości! 

Dodatkowo akceptacja emocji jest zdrowa i to najlepsze, co możemy zrobić dla dziecka: pozwolić mu się wyzłościć i wypłakać. Nie uciszać, nie tulić na siłę, nie denerwować się na nie. Po prostu być i dać mu znać, że to ok, co ono czuje. Można powiedzieć na przykład "Tak bardzo podobał Ci się ten odcinek, że krzyczysz, że chciałbyś więcej. Wiem, to trudne czasami."

💥 Przygotuj dziecko

Czyli warto jest po prostu powiedzieć, że ogląda tylko jedną bajkę i przypomnieć, że np. za 5 minut ta bajka się kończy i trzeba będzie wyłączyć ekran. To pomaga. 

Ale zaznaczam, że tu nie chodzi mi o tzw. 'umawianie się'. Ja generalnie nie jestem zwolenniczką 'umów z dzieckiem', bo jak dziecko nie da rady się z niej wywiązać, to jesteśmy bardziej skłonni do obwiniania go niż do zauważenia, że np. jest głodne / zmęczone i po prostu nie potrafi czegoś zrobić.

💥 Daj dziecku szansę wyłączyć ekran

Dzieci to lubią i mają wtedy też trochę poczucia kontroli. A jeśli dziecko utknie w emocjach i nie chce oddać pilota? Podejdź spokojnie i powiedz "Widzę, że trudno Ci dzisiaj wyłączyć bajkę. Tak bardzo byś jeszcze chciał oglądać. Zrobię to za Ciebie." I w miarę delikatnie wyjąć pilota z małej rączki i wyłączyć. I zaakceptować emocje 🙂

💥 Dołączyć do dziecka na kilka ostatnich minut oglądania

Zwróćmy się do relacji, aby w ten sposób pomóc dziecku przejść moment wyłączenia bajki. Przytulmy się, pośmiejmy razem, pogadajmy o bajce. 

💥 Struktura dnia 

Czyli zaplanowanie kolejnej czynności tak, by była ona czymś atrakcyjnym dla dziecka: wyjście na spacer, wspólna zabawa lub wprowadzenie dziecka do samodzielnej zabawy poprzez początkowe bycie razem. Wtedy łatwiej będzie mu zaakceptować zakończenie bajki. 

💥 Wyobraźnia

To dobry sposób przy starszych dzieciach. Można dziecko zapytać, jak myśli: co będzie w kolejnym odcinku. Albo nawiązać do treści i zapytać, co ono by zrobiło na miejscu bohatera. Albo gdyby nagle przeniesiono go do świata bajki, to kim by było. Wyobraźnia nie ma granic 😀 


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram