Babcia włącza bajkę dziecku zbyt często...

Newsletter z dnia 14.08.2024

Dziś:

🚀 [Błyskawiczne aktualnoścI]: Co ja teraz robię??? Przeczytaj proszę, bo potrzebuję Cię! 

💡👧🧒 [Inspiracja/(p)odpowiedź]: Co jeśli dziadkowie puszczają dzieciom więcej bajek niż my? I nic do nich nie trafia? Jak ich przekonać? 

PISZĘ...

Do tej pory informowałam o tym, że chciałabym wejść w temat ekranów i go bardziej poszerzyć. Uwielbiam pisać i odkąd wydałam 'Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO', nauczyłam się tak wiele o tworzeniu książek, że aż żal tego zmarnować... 

Więc piszę nową książkę! Na razie zajmuję się tematem ekranów w życiu dzieci 0-3 lata, a potem planuje kontynuację dla wieku 3-6 lat. Sporo jest jeszcze w fazie koncepcji. 

Chcę odnieść się do zaleceń, badań i przede wszystkim do rzeczywistości i radzenia sobie z nią... 

W tym miejscu mam do Ciebie ogromną prośbę! 

Niezależnie, czy masz ekranowe wyzwania, czy jeszcze/już nie - Twoje doświadczenia są niezwykle cenne i dają ważny obraz rzeczywistości, jakim jest wychowywanie dzieci w świecie, gdzie ekrany ciągle nam towarzyszą. 

Proszę o anonimowe wypełnienie odpowiedniej ankiety, która odpowiada aktualnemu wiekowi Twojego dziecka. Ankieta zajmuje mniej niż 6 minut i większość pytań jest otwarta. 

Jeśli masz więcej niż jedno dziecko w różnych przedziałach wiekowych objętych ankietami i jesteś w stanie wypełnić obydwie ankiety, byłoby to dla mnie nieocenione wsparcie! Dziękuję za Twój czas i zaangażowanie!

🙏 ANKIETA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU 0-3 LATA 👶

🙏 ANKIETA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU 3-6 LAT 🧒

🎁 🎁 W ramach podziękowania na końcu ankiety znajdziesz link do PDF z 3 wskazówkami odnośnie ekranów w życiu małych dzieci. Możesz także zapisać się na listę oczekujących lub beta czytelników — linki znajdziesz na końcu ankiety. 


Wiadomość, która do mnie dotarła: 

A co jeśli babcia włącza bajkę dziecku i jest głucha na moje prośby, żeby tego nie robić? Ciągle mi mówi, że przesadzam i że przecież sama oglądałam bajki, a teraz dziecku zabraniam. Kiedy córka jest u niej na kilka dni, to wiem, że ogląda bajki codziennie i pewnie nawet około dwóch godzin. Kiedy wraca do domu, to robi dzikie awantury, chcąc bajki. 

⬇️⬇️⬇️

Niestety nie wiem, w jakim wieku jest dziecko. Ale generalnie podsyłam kilka inspiracji:

💡ROZMOWA 💡

Czasami rozmowy z bliskimi nam nie wychodzą, bo staramy się je prowadzić 'na gorąco'; na przykład wtedy, kiedy przyjeżdżamy w odwiedziny i babcia włącza bajkę. To już wywołuje nasze emocje, denerwujemy się i przestajemy się nawzajem słyszeć. 

Warto by taką rozmowę przeprowadzić:

✅ nie na gorąco i nie przy dziecku. Dajmy sobie spokojny moment. Warto to zaplanować, a nie czekać na okazję. 

✅ z zapowiedzią, o czym chcemy pogadać. Niech ta druga strona nie będzie zaskoczona. Zakomunikuj, że jest to dla Ciebie problematyczne i ważne, aby znaleźć rozwiązanie. 

 z odpowiednim przygotowaniem. Patrz punkt niżej. 

 z otwartością na drugą stronę. Być może warto zapytać, dlaczego babcia włącza bajkę dziecku tak często? Czy ma problem z akceptacją emocji dziecka? A może wątpi w jego umiejętność samodzielnej zabawy i tak chce zapewnić sobie chwilę odpoczynku? 

✅ z mówieniem o sobie i szczerością, a nie atakowaniem drugiej strony. Powiedz, jak Ty się czujesz w tej sytuacji i czego się obawiasz. 

💡STRATEGIA I PRZYGOTOWANIE💡

Do powyższej rozmowy warto dobrze się przygotować, by nie dać się ponieść emocjom czy niepewności. 

Na przykład można podać konkretne badania,  a nie mówić 'wszystkie badania teraz mówią'. Łatwo jest znaleźć różne badania w internecie i to są konkretne liczby i wyniki. 

Warto przygotować się też do tego, co zazwyczaj słyszałaś już w tym temacie od babci. Na przykład porównywanie starych wieczorynek i bajek w telewizji o określonych porach do mobilnych telefonów, YouTube i nowoczesnych platform streamingowych jest jak porównywanie oczekiwania na list od przyjaciela, który przychodził raz na kilka tygodni, do ciągłego otrzymywania powiadomień z aplikacji społecznościowych, które są zawsze na wyciągnięcie ręki i nieustannie przyciągają uwagę. To są zupełnie inne "bajki". 

A nawet jeśli jesteś młodym rodzicem i rzeczywiście spędzałe(a)ś wiele godzin przed bajkami na kanałach dla dzieci, to i tak nie obliguje Cię to przecież do dawania tego samego swojemu dziecku. Kiedyś klapsy uważano za coś dobrego, dziś już świadomie każdy chce od tego odejść. To, że ktoś dostawał klapsy, obliguje go do robienia tego samego dziecku? Nie! 

Teraz też wiemy znacznie więcej o wpływie ekranów na małe dzieci. Po 2000 roku tych badań przeprowadzono ogromnie wiele. 

Ale przede wszystkim dobrze jest przygotować swoją strategię na ekrany w życiu dziecka. To jest naprawdę ważne i pomaga ogromnie znaleźć w tym wszystkim wewnętrzny spokój. 

Bez jasnej strategii, ciągle będziesz się zastanawiać, co, jak i ile. Jeśli nie chcesz, aby dziecko oglądało bajki więcej niż godzina dziennie, to dokładnie tę ilość przekaż babci. Jeśli nie chcesz, żeby miało kontakt z YouTube, to konkretnie o to poproś. Jeśli chcesz, żeby oglądało tylko konkretne bajki, to podaj babci tytuły i powiedz, gdzie je może znaleźć. 

Wiem, że to wszystko zajmie Ci trochę czasu. Ja się tak przygotowywałam do rozmów z mężem, który patrzy na ekrany zupełnie inaczej niż ja. Ale gra jest warta świeczki, prawda? Chodzi o Twoje dziecko 🙂 

💡A JEŚLI ROZMOWA DALEJ NIC NIE DAJE? 💡

I na to pytanie odpowiem już za tydzień 😉

******

Chcesz zadać swoje pytanie? Napisz do mnie lub podeślij anonimowo tutaj. 


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram