Co robić, kiedy dziecko...? - (P)odpowiedzi inspirowane nurtem RIE

Newsletter z dnia 05.07.2023

Witam Cię serdecznie po nieco dłuższej przerwie. Ostatnie dni spędziłam na intensywnym pisaniu e-booka o samodzielnej zabawie. Bardzo chcę zdążyć z premierą na 27. lipca. Tekst jest już u korektorki, a ja teraz ogarniam grafikę. Przez kilka kolejnych tygodni będę w newsletterze w inspiracjach dzieliła się z Tobą fragmentami e-booka. Nie zapomnij, zapisać się na dole na listę zainteresowanych, aby nie ominął Cię najwyższy rabat 🙂

Nowy odcinek podcastu: RIE a RB

👉 o tym, że w RB jest duży nacisk na bliskość fizyczną, a w RIE na bliskość mentalną i emocjonalną

👉 o tym, jak podejście RIE podchodzi do okazywania czułości, współspania i chustonoszenia

👉 o tym, jak RIE dąży, aby dziecko czuło się dobrze same z sobą, a nie tylko w kontakcie z drugą osobą

👉 o tym, jak RIE wspiera równowagę, pokazując, jak dbać też o siebie i o swoje granice

>>> SŁUCHAM PODCASTU: Czym RIE różni się od Rodzicielstwa Bliskości? (19 min)

E-book o samodzielnej zabawie dziecka w drodze! 

Już pisałam we wstępie — praca wre, a Ty już teraz możesz zapisać się na listę zainteresowanych osób, dla których planuję dodatkowy rabat 

>>> Zapisuję się na listę zainteresowanych e-bookiem o samodzielnej zabawie

Wybrane fragmenty e-booka "Twoje dziecko może bawić się samo":

W tej książce nie będę absolutnie nikogo zachęcać do ignorowania dziecka, zostawiania go samego sobie, zamykania na siłę w pokoju czy wymuszania na nim za pomocą surowości czy kar tego, aby bawiło się samo. W podejściu do dzieci RIE, na którym bazuję w każdej swojej wskazówce, bazujemy na zaufaniu w kompetencje dzieci i wspieramy ich rozwój poprzez pozytywne doświadczenia. 

Jednym z głównych elementów podejścia do dzieci RIE jest podkreślanie roli samodzielnej zabawy dziecka w rozwoju jego kompetencji od pierwszego dnia życia. 

To oczywiście nie oznacza, że dziecko od maleńkości ma się bawić samo, bo przecież jest takie kompetentne😉 Chodzi o to, żebyśmy doceniali rolę samodzielnej zabawy i dawali dziecku jak najczęściej możliwość takiej zabawy — od pierwszego dnia życia. RIE uczy, jak z szacunkiem podchodzić do kwestii spędzania czasu z dzieckiem tak, aby dziecko potrafiło bawić się samo. 

I w swoich wskazówkach RIE zachęca opiekunów do tego, aby często dołączać do zabawy dzieci, ale jako obserwator. Bardziej z boku. W centrum jest dziecko.
I może ktoś pomyśli, że w takim razie efekt będzie taki, że dziecko będzie bawić się samo, ale rodzic ma być ciągle obok niego? 

Bez obaw! Otóż dzieci, które czują zaufanie rodzica w swoją kompetencję samodzielnej zabawy oraz są do niej przyzwyczajone i pozytywnie ją kojarzą, a także mają napełniony kubeczek uwagi rodziców w innych momentach dnia, nie tylko potrafią się same bawić, ale wręcz chętnie taką formę spędzania czasu wybierają. 

Dlatego w takiej perspektywie, jaką daje podejście do RIE trudno jest znaleźć jakiekolwiek minusy samodzielnej zabawy dziecka. Samodzielna zabawa przynosi dziecku ogrom korzyści na wielu poziomach, a wszystkie wskazówki wspierania jej w podejściu RIE bazują na szacunku wobec dziecka oraz na silnym zaufaniu w jego kompetencje zajęcia się sobą. 

Zainspiruj się...

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram