Newsletter z dnia 07.02.2024



Dziś przygotowałam dla Ciebie:

✨ Aktualności: Webinar "Ekrany i dziecko w wieku 2-7 lat" już za 5 dni!

✨ Inspirację: TAK / NIE dla urządzeń - to wydarzyło się u nas wczoraj

 

Bezpłatny webinar - zapisy trwają

Ekrany i dziecko w wieku 2-7 lat

Wypracuj swoją strategię na poprowadzenie dziecka przez cyfrowy świat

Wiedza — Wdrożenie — Wsparcie

12 lutego 2024 o 21:00 (nagranie dostępne 24 h)


Moje przygotowania trwają intensywnie. I mogę napisać, że do tej pory czytałam bardzo dużo o ekranach dla małych dzieci i słuchałam różnych szkoleń z tego zakresu. I nie spotkałam się nigdy z takim szkoleniem, jakie ja przygotowałam dla Ciebie na poniedziałek. Same zalecenia i króciutkie wspomnienie kilku badań zajmie stosunkowo niewiele czasu. Na tapecie mam przede wszystkim codzienność i rzeczywistość. 

Zdradzę Ci, że na webinarze nie powiem Ci tylko i wyłącznie: ograniczaj ekrany. Owszem, jestem zwolenniczką ograniczania, ale jestem też przekonana, że czasami nadmierne ograniczanie może bardziej szkodzić niż pomagać. 

Opiszę Ci konkretnie, jak ja zarządzam ekranami w domu i co się sprawdza u mnie i co ma dużą szansę pomóc Tobie. 

Więc nie zwlekaj i zapisz się poniżej (jeśli jeszcze tego nie zrobił_ś): 


Taka sytuacja z wczoraj wieczorem:

- Chcę posłuchać audiobooka do zabawy. Proszę! Proszę!
- Nie, kochanie. Już dzisiaj była godzina. Poza tym jest późno.

- Nie! Było tylko pół godziny słuchania! 
- Kochanie, było pół godziny słuchania oraz pół godziny oglądania bajki w trakcie inhalacji. 

- Ale słuchania było tylko pół. Proszę! Proszę!
- Dalej uważam, że na dziś wystarczy. 


Płacz. Pozwalam na te emocje, milczę, nie uspokajam. Dziecko samo przytula się do mnie. Ja też oddycham głęboko, bo czuję swoje wieczorne zmęczenie. 

Byłam jeszcze spokojna, ale wiedziałam, że niebezpiecznie zwiększa się poziom mojej irytacji i zaraz przestanę być miła. Chciałam już uciąć dyskusje i odpocząć podczas cichej zabawy dzieci (to taki nasz blok samodzielnej zabawy dzieci, który jest wpisany w rutynę i świetnie funkcjonuje). 

Gdyby chodziło tylko o samo posłuchanie, to pewnie bym na to pozwoliła. Ale dzięki uważnej obserwacji miałam mocne przesłanki, że bynajmniej nie chodzi o audiobooka, ponieważ od kilkunastu minut to dziecko było rozdrażnione, marudne i jakby zmęczone. A jeśli w grę wchodzi potrzeba samoregulacji, jestem mniej skora do ekranu czy audiobooków. Siedzimy kilka minut razem, dziecko chlipie. Po chwili zaczynam spokojnie: 

- Skończmy naszą wieczorną rutynę, jeszcze masz tylko jedną rzecz do zrobienia. Potem zaczniesz swoją cichą, wieczorną zabawę, a ja zajmę się Twoim rodzeństwem i przemyślę jeszcze sprawę audiobooka. 

Powiedziałam tak, ponieważ czułam, że ja też 'stoję na żółtym świetle' i z powodu zmęczenia nie jestem w 100% pewna swojej decyzji ['sygnalizacja świetlna' jest niezwykle pomocna w stawianiu granic - opowiem Ci o tym na webinarze]. Wiedziałam też, że jeżeli moje podejrzenia są słuszne, to dziecko w zabawie zapewne szybko się wyreguluje i zapomni o audiobooku. 

Po tym komunikacie dziecko jeszcze chwilkę popłakało, po czym wstało, skończyło swoją wieczorną rutynę i poszło bawić się samo. Potem dołączyło do niego rodzeństwo. Bawili się spokojnie sami przez 45 minut. 

Tak jak przewidywałam, dziecko zupełnie zapomniało o audiobooku. Chodziło pewnie o zmęczenie lub jakieś emocjonalne przeładowanie. Chwila przytulenia, wypłakanie się i samodzielna zabawa dziecka pięknie go wyregulowały. 

Jednym z najważniejszych punktów mojej strategii ekranowej jest samodzielna zabawa, która jest tak genialna, że po prostu nie mogę przestać się nią zachwycać 😉 

Ale układając merytorykę do webinaru, zauważyłam też wiele innych praktycznych rzeczy, które robię i które ogromnie nas wspierają. Już nie mogę się doczekać, żeby Ci o tym opowiedzieć! 


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram