Co robić, kiedy dziecko rysuje po stole zamiast po kartce

Newsletter z dnia 15.05.2024



Dziś przygotowałam dla Ciebie:

✨ Aktualności: prowadzisz swoją działalność? Zapraszam na konferencję i podsyłam kod rabatowy 🎁

✨ Inspirację/(p)odpowiedź: 👧🧒 Nie mam sił do swojego dziecka... Mówię i mówię, a ono ciągle nie słucha i rysuje ściany, krzesła, zabawki!

Jak już pisałam, będę prelegentką na Konferencji GirlBOSS. Event odbędzie się w dniach 11-13 czerwca 2024 r.

W trakcie konferencji będę miała okazję podzielić się swoją wiedzą o łączeniu macierzyństwa i prowadzenia własnej działalności. W panelu na ten temat porozmawiamy m.in.: 

  • o tym, jak radzić sobie z wiecznymi wyrzutami sumienia... 
  • jak w ogóle łączyć pracę z opieką nad dziećmi
  • czego uczy nas macierzyństwo, co bardzo przydaje się w biznesie 

Jeśli Ty też rozwijasz swój biznes albo dopiero chcesz wystartować, to ta konferencja jest dla Ciebie! Będzie na niej ogrom wiedzy o poznawaniu klienta, prowadzeniu mediów społecznościowych, sprzedaży, itp. 

Z tym kodem rabatowym możesz kupić bilet taniej o 20 złotych!

🎁 Kod rabatowy: borzucka20

Szczegóły na temat konferencji: http://gboss.pl

WIADOMOŚĆ: 

Piszę, bo już tracę cierpliwość, nie mam sił do swojego dziecka... Syn notorycznie rysuje wszystko, co możliwe: stół, krzesła, zabawki... Ma około 2 lat. Mówię mu, że nie wolno, nawet już różne kary wjechały, ale to nic nie daje... Masz na to jakieś sposoby? 

Kilka myśli ode mnie:

UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU

🎯 UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU — CODZIENNE DZIAŁANIA W TLE

💡 Po pierwsze: kary nie działają 😉  A nawet jeśli przynoszą jednorazowy efekt, to niestety naruszają relację. Pisałam o tym bardzo wiele tutaj, więc zerknij proszę. 

💡 Po drugie: zbuduj pewność w sobie. Są takie rodziny, w których dzieci mają pozwolenie na rysowanie po ścianach, meblach, itp. Rodzice wybierają strategię przeczekania: ta faza dzieciom po prostu przechodzi. I to jest ok, jeśli pasuje to całej rodzinie. Pytanie brzmi, czy nie utknęłaś gdzieś pomiędzy: z jednej strony to Cię denerwuje i tego nie chcesz, a z drugiej myślisz sobie, że to dziecko i kiedyś to samo minie. Z tej niepewności będzie wynikać brak stanowczości w postawieniu granic. 

💡 Wprowadź dziecko w świat domowych zasad na spokojnie i nie wtedy, kiedy dziecko z kredką w ręku biega po domu 😉 Zaproś go do wspólnej rozmowy i przekaż dziecku, jakie masz oczekiwania: "Rozmawialiśmy z tatą o tym, że czasami rysujesz po ścianach i innych przedmiotach. Nie chcemy, żebyś tak robił, bo to niszczy te rzeczy. To nasz wspólny dom i przeszkadza nam to. Chcemy, żebyś rysował tylko po kartkach lub kolorowankach."  

💡 Kredki i pisaki w określonym miejscu. Wydziel miejsce, gdzie dziecko może je znaleźć. Niech to będzie stolik do kolorowania i poproś, żeby tylko tam używał pisaków i kredek. Na początku trzeba będzie popracować nad tym, żeby dziecko nie wynosiło ich poza ten obszar / rysowało rzeczywiście na kartkach. Ale im więcej w opiekunie spokojnej pewności, tym szybciej dziecko podąży. 

💡Jeśli zachowanie jest nasilone i dziecko jest zbyt wciągnięte w proces twórczy, żeby móc powstrzymać się od malowania np. po podłodze, to można przez jakiś czas dawać kredki tylko w obecności rodzica.

PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS

🎯 PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS — DZIAŁANIA W DANYM MOMENCIE

💡Zachowaj spokój. Jak zawsze 😉 Głęboki oddech i próbujemy:

💡Podejdź do dziecka, uklęknij i przypomnij, że nie chcesz, aby rysowało ono po czymś innym niż kartki. Podaj mu kartkę i poproś o rysowanie po niej. 

💡Pomóż dziecku fizycznie. Jeśli dziecko nie chce samo przestać, to delikatnie, ale stanowczo przytrzymaj rękę dziecka i powiedz „Chcę, żebyś rysował po kartce”. 

💡Zabierz kredki, jeśli trzeba. Dziecko nie chce przestać, wyrywa się nam i znowu maluje po czymś 'niedozwolonym'? Zapewne w tym momencie czuje się z jakiegoś powodu źle się i nie umie zachować się aktualnie inaczej. Głodne, zmęczone, przebodźcowane — nie zawsze wiadomo — ale czasami współpraca po prostu nie jest możliwa.

W takim razie delikatnie — na ile się da — wyciągnij mu te kredki z rąk z komunikatem 'jestem po twojej stronie', a nie 'to ci to zabiorę!': np.: "Widzę, że nie potrafisz się powstrzymać od kolorowania ścian. Wyjmę Ci kredkę z rąk i na chwilę ją odłożę."

💡Nie odwracaj uwagi dziecka i zaakceptuj emocje, jeśli dziecko będzie się buntować. "Widzę, że bardzo podobało Ci się to kolorowanie po ścianie. Wolałbyś dalej to robić i jesteś chyba niezadowolony z tego, że nie Ci nie pozwoliłam. Jestem przy Tobie."

💡Po uspokojeniu się pogadaj z dzieckiem. Przypomnij zasady, że nie chcesz rysowania ścian. Jeśli masz czas, zapytaj, czy dziecko chce teraz pokolorować z Tobą na kartce. 

******

Najlepszą formą zaopiekowania każdego pytania jest tak naprawdę dłuższa rozmowa. Ale mam nadzieję, że tych kilka krótkich myśli już trochę pomoże ❤️

A na dłuższą rozmowę możesz umówić się poprzez ten link. Zapraszam ❤️


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram