Newsletter z dnia 08.11.2023



Jakże mi miło, że otwierasz tę wiadomość ode mnie 😊! 

Dziś przeczytasz o:

✨ nowym odcinku podcastu "Może być lżej - Odkrywaj z nami rodzicielstwo RIE"

✨ słodyczach i o tym, że jest coś gorszego niż sam cukier... 

 

Są takie wskazówki podejścia do dzieci RIE, które mogą się wydawać... co najmniej dziwne, przesadzone, niezrozumiałe. I niejednokrotnie niepopularne (jak np. widzenie zagrożenia w chustonoszeniu). 

Doskonale rozumiem, jak są odbierane, bo ja też o nich tak myślałam, dopóki nie zrozumiałam powodów tych zaleceń i dopóki nie spróbowałam ich wdrożyć w opiece nad moimi dziećmi. 

Po przetestowaniu ich, każde zalecenie z nami zostało - w mniejszym lub większym stopniu. Doceniałam korzyści, które z nich płyną i chciałam kontynuować. 

W najnowszym odcinku posłuchasz zatem o:

✨ tym, w czym przeszkadza smoczek (i nie chodzi o zaburzenie karmienia czy względy logopedyczne)
✨ umiarze w chustowaniu i dawaniu niemowlęciu wielu możliwości swobodnego ruchu
✨ tym, kiedy krzesełko do karmienia może bardziej szkodzić niż pomagać
✨ konieczności ograniczania ekranów, bo im mniej ekranów, tym lepiej dla rozwoju dziecko


O tym, że na wszystko trzeba uważać

Słodycze to absolutne zło???

Kiedyś trafiłam na jakiejś grupie na FB na dyskusję o słodyczach. Jak zwykle w tym temacie szalały skrajne emocje. Jedni uważali, że cukier to absolutne zło i trzeba dzieci od niego odciąć totalnie (nawet jeśli oznacza to zakaz widywania się z dziadkami, którzy kupują słodycze albo wyrzucanie do kosza słodyczy od znajomych).

Inni byli przekonani, że zbytnie zakazy powodują problem i sprawiają, że dzieci rzucają się potem na śmieciowe jedzenie. Że słodycze to nic złego i trzeba dzieciom umożliwić dostęp do nich, skoro chcą.

A ja sobie myślę, że pewnie jak we wszystkim, prawda leży gdzieś pośrodku. I ten środek w każdej rodzinie może wyglądać zupełnie inaczej, bo nikt nie ma monopolu na prawdę. I jestem przekonana, że w tej słodkiej historii nie sam cukier jest największym problemem, a raczej napięcia, które on generuje i które nikomu nie służą.

Na swoim przykładzie wiem, że muszę się pilnować, żeby nie wygenerować zbytniego napięcia wokół słodyczy. O redukowaniu napięcia w każdej dziedzinie będzie zresztą już wkrótce kolejny odcinek podcastu.

Chciałabym, żeby dzieci nie jadły zbyt wielu słodyczy i do pewnego momentu udało się nam to osiągnąć. Po prostu sami nigdy nie kupowaliśmy maluchom typowych, sklepowych słodkości, a rodzinę prosiliśmy o tubki owocowe. Najstarsze dziecię do wieku 4 lat praktycznie nie znało Kinderek itp. Potem się już rozjechało…

A dla mnie zaczęła się próba. Ćwiczę uważność, żeby zauważać, kiedy zaczynam generować zbytnie napięcia wokół tematu (np. zaczynam się złościć, że dzieci chcą coś słodkiego). Ćwiczę cierpliwość, żeby pozwalać na słodycze i jednocześnie przypominać, że ich nadmiar jest szkodliwy. I przede wszystkim nadal kontynuuję swoje modelowanie.

Dbam o to, co ja pokazuję dzieciom. Jem słodycze, ale rzadko i akcentuję, że trzeba je ograniczać. Dodatkowo moim pomysłem na odciągniecie uwagi dzieci od słodyczy są zdrowe przekąski: pokrojone warzywa i owoce. Poprzez codzienną ekspozycję przyzwyczaiłam dzieci do chrupania jabłek, gruszek, papryki, marchewki, ogórka, kalarepy itp. Pokrojone owoce i warzywa znajdują się także w naszym plecaku na wszelkich wycieczkach.


Zainspiruj się...

👉 Blog: Co robić, kiedy dziecko nie chce jeść (10 min)

Wokół tego tematu łatwo wygenerować duuuużo napięcia. A napięcie nigdy nie służy - w jakimkolwiek wyzwaniu. 


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram