Dziś:
🚀 [Błyskawiczne aktualnoścI]: Króciutko
💡👧🧒 [Inspiracja/(p)odpowiedź]: CIĄG DALSZY tematu 'dziadkowie i ekrany'... Więc o to chodziło!
BŁYSKAWICZNY UPDATE
Wytrwale piszę, czytam i studiuję o ekranach w życiu dzieci. Wasze odpowiedzi w ankietach to SKARB!
Dziękuję 💖
A jeśli przegapiła(a)ś poprzednie maile, to nadal bardzo proszę o wypełnienie ankiet - szczegóły poniżej
Piszę nową książkę i chcę pomóc w zawiłym, ekranowym temacie. Aby było lżej i łatwiej. Dlatego proszę o anonimowe wypełnienie odpowiedniej ankiety. Zajmie to mniej niż 6 minut, większość pytań jest zamknięta.
Jeśli masz dzieci w obu przedziałach wiekowych objętych ankietami, możesz wypełnić obydwie ankiety. Dziękuję za Twój czas i zaangażowanie!
🙏 ANKIETA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU 0-3 LATA 👶
🙏 ANKIETA DLA RODZICÓW DZIECI W WIEKU 3-6 LAT 🧒
🎁 🎁 W ramach podziękowania na końcu ankiety znajdziesz link do PDF z 3 wskazówkami odnośnie ekranów w życiu małych dzieci. Możesz także zapisać się na listę oczekujących lub beta czytelników - linki znajdziesz na końcu ankiety.
Polecajka: Panel (39 min)
Praca i wychowywanie dzieci
Rodzicielstwo, a podejście do pracy. Rozmowa z tegorocznej konferencji poleca się do odsłuchania 😉
Dziadkowie, a ekrany
W poprzednich dwóch wiadomościach napisałam, co może pomóc, kiedy dziadkowie pozwalają naszym dzieciom na więcej ekranów niż my i chcielibyśmy to zmienić. Jeśli chcesz wrócić do tego wątku, to znajdziesz go tutaj:
Część 1: https://corobickiedydziecko.pl/newsletter-z-dnia-14-08-2024/
Część 2: https://corobickiedydziecko.pl/newsletter-z-dnia-21-08-2024/
Chciałam już zamknąć temat, ale otrzymałam maila, który pięknie pokazuje:
Za zgodą autorki wiadomości dzielę kilkoma cennymi refleksjami.
To był e-mail od mamy dwójki dzieci, która stara się na co dzień ograniczać ekrany swoim dzieciom i denerwowało ją, że dziadek pozwala wnukom na zbyt wiele bajek, kiedy są u niego na wakacjach. To było też źródłem napięć w tym roku.
Pierwsza rozmowa tej mamy z dziadkiem była raczej nerwowa i krótka, ale dała trochę do myślenia dziadkowi. W drugiej rozmowie to dziadek dał do myślenia mamie, która uświadomiła sobie cenną myśl: jej strategia to chronienie dzieci przed złem (=czyli np. nadmiarem ekranów), a dziadka strategia polega na dawaniu dobra dzieciom (=czyli ekranów w wakacje, kiedy nie powinny obowiązywać domowe limity). Obie strony mają zatem dobrą intencję.
Ta mama postanowiła trochę odpuścić, choć nadal nie przychodziło jej to łatwo (co doskonale rozumiem). I otworzyła kolejną ważną furtkę do porozumienia, kiedy na koniec pobytu podziękowała dziadkowi za opiekę nad dziećmi, mimo iż z pewnymi rzeczami się nie zgadzają. I wtedy dziadek odkrył przed nią swoje kolejne powody do włączania bajek, o których ona wcześniej nie pomyślała.
Dla mnie to jest wielkie WOW, jak wiele te trzy krótkie rozmowy odkryły.
My rodzice jesteśmy zaprawieni w boju i przyzwyczajeni do fizycznego i mentalnego wysiłku opieki nad dziećmi, do głośnych kłótni i do ich trudnych emocji. Dlatego możemy przeoczyć, jakim dużym wysiłkiem jest opieka nad dziećmi dla dziadków, którzy dodatkowo postrzegają ekrany przez pryzmat odpoczynku.
I nie mówię, że to powód, aby pozwolić na więcej ekranów, bo o tym decyduje każda rodzina indywidualnie.
Ja po prostu dostrzegam i chcę pokazać, że takie rozmowy otwierają pole do wzajemnego zrozumienia, usłyszenia się i do wspólnego przemyślenia, jak to rozwiązać.
Wracając do historii tej mamy; czy tych bajek będzie mniej u dziadka po takich rozmowach?
💡 Nie wiem, ale moje doświadczenie pokazuje, że takie rozmowy zmieniają wiele, bo zasiewają w głowie cenne myśli, które potem stopniowo kiełkują, przynosząc poprawę sytuacji. I rodzice uczą się czasami odpuszczać lub inaczej stawiać granice, i dziadkowie często też zmieniają nieco swoje zachowanie.
******
Chcesz zadać swoje pytanie? Napisz do mnie lub podeślij anonimowo tutaj.
A może Ty też prowadziła(e)ś podobne rozmowy z dziadkami i wyszło z nich coś, co Cię zaskoczyło?
Masz ochotę mi napisać?
Trzymaj się ciepło!
Justyna
P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏
📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę
Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦
I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.