Newsletter z dnia 17.04.2024Dziś przygotowałam dla Ciebie:

✨ Aktualności: Jeśli masz znajomych angielskojęzycznych, to możesz pomóc im i mnie — poleć dalej moją książkę o samodzielnej zabawie 😉

✨ Inspirację/(p)odpowiedź: dziecko robi AWANTURĘ PRZED wyjściem do przedszkola! 

 

🌟 🥳Mój e-book "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO" jest przetłumaczony na język angielski i od kilku miesięcy można go kupić przez Amazon. 

W wersji angielskiej podzieliłam go na dwie publikacje:

✨ Książka "How to Keep Kids Busy"  — czyli teoria i praktyka: w czym pomoże samodzielna zabawa i jak krok po kroku ją wprowadzić. 

✨ Workbook "Activities for Kids to Play Alone" — krzyżówka, lista aktywności dla dzieci i plan działania na wprowadzenie samodzielnej zabawy.

Jeśli znasz kogoś, kto może tego potrzebować, to podeślij mu proszę te linki 💖 Ogromnie, ogromnie doceniam 💖


To pytanie dostałam tydzień temu po odpowiedzi na temat awantur PO przedszkolu. 

A co robić, jak dziecko robi awanturę tuż PRZED wyjściem do przedszkola? 🙂 bo pogoda się zmieniła o 10 stopni w dół... Wczoraj prawie 30 stopni, wieczorem jeszcze o 21-szej w cienkim sweterku można było, a dziś polarek cienki i kurtka i czapka bawełniana...to jeszcze nic...

W szał wpadła, bo jej kazałam zostawić cienki polarek do przedszkola, a nie tylko w sukience na cienkich ramiączkach...i płacz i krzyk..."Ale mamusia my w sali mamy gorąco! Co chcesz, żebym się spociłaaaaaaa, buuuuuuuu🤯😱😕😭😭😭😭"

Kilka myśli ode mnie:

💡🌟 Zachęcam serdecznie do śledzenia mnie na Facebooku i Instagramie, bo dosłownie dzień przed tą wiadomością pisałam w relacji, że warto przygotować dzieci na drastyczną zmianę temperatury 😉 ❄️

UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU

💡🌟 Idealnie byłoby takiej porannej, stresującej sytuacji UNIKNĄĆ

I w tym pomaga właśnie bardzo mocno prewencja i przygotowanie.

Jeśli my przeczytaliśmy, że jutro będzie 10-15 stopni mniej, to od razu nastawiamy się na to mentalnie. To nie jest dla nas zaskoczeniem. 

🌟 Dzieci nie czytają gazet i nie rozmawiają między sobą o pogodzie 😉 Warto im wspomnieć, jaka będzie jutro pogoda, żeby po prostu ułatwić sobie poranek. 

A nawet nie tylko wspomnieć, tylko porządnie przygotować ich na to.

My z mężem kilka razy powiedzieliśmy dokładnie dzieciom, upewniając się, że nas słyszą: "Jutro będzie dużo zimniej, tylko 12 stopni, więc rano trzeba będzie założyć kurtkę i czapkę." 

💡 I generalnie: poranki z dziećmi zazwyczaj wymagają dobrej rutyny oraz zaplanowania sobie więcej czasu na wszystko. Wtedy jest mniej takich kryzysów, a nawet jeśli wystąpią, to mamy dodatkowych kilka minut na spokojną akceptację emocji, przytulenie, pogadanie. 

PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS

Czasami nawet mimo dobrego przygotowania, dziecko ma kryzys. A wtedy:

💡 Akceptujmy emocje. Pozwólmy mu wyrzucić ten smutek. Nie odwracajmy uwagi, nie straszmy, nie obawiajmy się tego. Pokażmy, że akceptujemy te emocje: "Ale Ci się nie podoba ta zmiana pogody. Widzę. Jestem obok / Czy chcesz się przytulić?"  Sprawdź dlaczego, to takie ważne.  

💡 Spowolnienie tempa. Jak pisałam o tym kilka tygodni temu, to zaskakująco mocno często wszystko przyspiesza... 

💡Wyobraźnia i zabawy. Można spróbować sobie wspólnie wyobrazić, co chcielibyśmy: "Widzę, że Ci jest trudno. Ja to bym chciała mieć magiczną różdżkę, żeby przegonić ten deszcz. Wtedy ubrałabym sobie sukienkę na ramiączkach. A Ty?"

💡Zachowaj spokój. Skup się na tym, żeby zarazić dziecko swoim spokojem, opanowaniem i pewnością. Nie daj się ponieść falom emocji dziecka. "Jest Ci bardzo trudno z tą pogodą. Tak to czasami jest. Musimy już iść, pomogę Ci ubrać tę kurtkę."  

💡Nie obwiniaj siebie. Ani dziecka. Po prostu tak wygląda życie z dzieckiem. Skup sie na oddechu, na spokoju. I do przodu. Te poranne awantury też kiedyś miną 😉 

******

Najlepszą formą zaopiekowania każdego pytania jest tak naprawdę dłuższa rozmowa. Ale mam nadzieję, że tych kilka krótkich myśli już trochę pomoże ❤️

A na dłuższą rozmowę możesz umówić się poprzez ten link. Zapraszam ❤️


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram