Ty ułóż puzzle!

Newsletter z dnia 05.06.2024Dziś przygotowałam dla Ciebie:

✨ Aktualności: kilka błyskawicznych 🚀 przypomnień, bo sporo się dzieje, a w trakcie długiego weekendu mogło umknąć.

✨ Inspirację/(p)odpowiedź: 👧🧒 Dziecka wymaga w zabawie, abym coś zrobiła za niego (np. ułożyła puzzle).

LIVE NA INSTAGRAMIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI, KAŚKĄ BIEŃKOWSKĄ

🌟 JUŻ DZIŚ, 5 czerwca o 11:30

Porozmawiamy o tym, CO ROBIĆ, KIEDY DZIECKO NIE CHCE CZYTAĆ (jedno z moich dzieci na przykład nie bardzo garnęło się do książeczek). Podpowiemy, jak to zmienić. 

Posłuchaj o 11:30 tutaj: https://www.instagram.com/corobickiedydziecko/

P.S. Właśnie ma miejsce premiera nowej książki Kasi i dziś do północy możecie ją dostać w niższej cenie: "Wakacyjni Detektywi". Miałam przyjemność już ją przeczytać, spodobała mi się bardzo i dzielę się dalej tym poleceniem.


TRWAJĄ ZAPISY NA WEBINAR 'EKRANY I DZIECKO W WIEKU 2-7 LAT

🌟 18 czerwca o 21:00

Link: https://webinar.corobickiedydziecko.pl/


PODCAST O BUDOWANIU RELACJI

Popełniłyśmy z Mają super rozmowę o tym, jak na co dzień budować relację z dzieckiem: zarówno w tych miłych momentach wspólnych aktywności, jak i wtedy, kiedy się wszystko s y p i e 😩, a emocje sięgają zenitu.

Posłuchaj tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=iPbPpDfXYFA&list=PLcOzRh_3OL...


WIADOMOŚĆ:

Mam taką zagwozdkę... Zdaję sobie sprawę, że generalnie moje dziecko mało bawi się samo. Woli, jak odgrywamy role i chce mojego aktywnego zaangażowania. Albo czytamy dużo książek. To jest spoko. Ale czasami chcę, żeby syn zajął się sobą.... Ma 3 lata. Próbuję np. wyciągnąć puzzle (bo przecież dzieciaki to zazwyczaj uwielbiają i jest idealne na samodzielną aktywność...) i zacząć z nim układać, a potem odejść. Ale to nie działa. Syn chce, żebym to ja układała puzzle i nie pozwala mi odejść. Zaczyna płakać, ciągnie mnie za spodnie. Doradzisz coś? 

Pewnie! Kilka myśli ode mnie: 

UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU

🎯 UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU — CODZIENNE DZIAŁANIA W TLE

💡 Przede wszystkim: nie ma 'najlepszych zabawek'. Ale są dzieci, które z wszystkiego zrobią najlepszą zabawkę.  Chodzi mi tutaj o to, że ma wielkiego sensu głowić się nad tym, co dać dziecku, żeby się samo zabawiło. Ważniejsze jest wspieranie umiejętności dziecka do samodzielnej zabawy. I wtedy to dziecko wybierze najlepiej właśnie te przedmioty i aktywności, które go aktualnie najbardziej interesują. 

💡 Podążaj za zainteresowaniami dziecka. Jeśli są to aktualnie puzzle, to można od tego zacząć. Ale dzieci mają różne okienka rozwojowe i bywa, że przez poł roku nie zerkną na puzzle, bo wolą biegać. A potem nagle zaczną je układać codziennie. 

💡 O wszystkich działaniach, które możesz robić na co dzień, poczytasz w moim e-booku 'Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO'. Na moim blogu jest także podcast i wpis o samodzielnej zabawie. Myślę, że da Ci już wiele inspiracji.

PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS

🎯 PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS — DZIAŁANIA W DANYM MOMENCIE

💡Zacznij od szczerej komunikacji. Zapowiedz dziecku, że będziesz z nim 5-10 minut, a potem pójdziesz skończyć obiad / odpocząć / etc. 

💡Nie układaj puzzli za dziecko (jeśli zostajesz przy puzzlach) / nie buduj z klocków za dziecko.  Staraj się jak najbardziej oddawać jemu pałeczkę. Bądź uważnym obserwatorem i komentuj, co ono robi (bez nadmiernych pochwał, lepiej opisowo i naturalnie). 

💡Jeśli dziecko frustruje się tym, że mu nie wychodzi, spróbuj na spokojnie komentować, bez uspokajania czy zawstydzania dziecka: Widzę, że próbujesz ułożyć puzzle. Masz już 3 elementy i teraz kombinujesz, jak dopasować kolejny. Uhm. Obracasz go i przystawiasz. To nie jest takie łatwe…

💡Upewnij sie, że dziecko nie jest głodne / zmęczone. Jeśli dziecko zazwyczaj nie bawi się dużo samo i dodatkowo jest głodne, to nam po prostu nie wyjdzie. Powiedz na przykład: Bardzo chcesz, żebym ja ułożyła te puzzle i coraz bardziej się denerwujesz. Chyba też już zgłodniałeś. Zjedzmy sobie teraz przekąskę. Może po przerwie spróbujesz jeszcze raz.

💡Akceptuj emocje i stawiaj granice. "Widzę, że bardzo chcesz, abym została. Teraz muszę skończyć obiad. Wrócę za 5 minut zobaczyć, co u Ciebie." 

I wyjdź zrobić to, co musisz. Na początku niech to będą krótkie okresy czasu. Na spokojnie. Im więcej spokoju i pewności w Tobie, tym szybciej dziecko podąży za tym, co chcesz wypracować. 

******

Najlepszą formą zaopiekowania każdego pytania jest tak naprawdę dłuższa rozmowa. Ale mam nadzieję, że tych kilka krótkich myśli już trochę pomoże ❤️

A na dłuższą rozmowę możesz umówić się poprzez ten link. Zapraszam ❤️

Chcesz zadać swoje pytanie? Napisz do mnie lub podeślij anonimowo tutaj. 


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram