Newsletter z dnia 24.04.2024Dziś przygotowałam dla Ciebie:

✨ Aktualności: Nowa opinia o e-booku "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO"

✨ Inspirację/(p)odpowiedź: Dziecko mnie nie słucha... Co robić?

Kiedy dziecko bawi się czasami samo i nie zależy w swojej aktywności wyłącznie od dorosłych, w rodzinie panuje większy spokój. 

A to tylko jedna z szeregu korzyści samodzielnej zabawy. W e-booku 'Twoja dziecko MOŻE bawić się SAMO' krok po kroku pokazuję, jak sprawić, aby dziecko więcej bawiło się samo — i to działa, jak widać po opiniach:

Na co dzień porady z Twojej książki działają super i za to chcę Ci podziękować. Lepiej rozdzielam czas z D. i czas na pracę, nie mieszam ich, tylko jestem intensywnie z D., a potem mam przerwę na intensywną pracę). I mniej mu się wtrącam do zabawy i na początku był opór, ale widzę, że samodzielność w zabawie sprawia mu coraz większą frajdę.

Dziękuję za zaufanie! Ogromnie cieszą mnie wiadomości, w których dajecie znać, jak e-book was wspiera!


PYTANIE: 

Dzień dobry czy jest możliwość podpowiedzi na temat zachowania dziecka …Co robić, kiedy dziecko …nie ma szacunku do rodzica, Moja córka jest dobry dzieckiem czasem gdy ja poproszę on od to zrobi a czasem muszę na to czekać dość długo…Ale bardzo często słyszę od niej że jestem złą mamą …że Mnie nie lubi … biegnąc do pokoju i trzaskając drzwiami .. problem się zaczyna gdy poproszę ją o zrobienie czegoś teraz ale czasem jest tak że musz na to czekać długo …czasem jak do niej mówię to udaje że Mnie nie słyszy

BARDZO, BARDZO PROSZĘ - KIEDY PRZESYŁACIE PYTANIA, PODAWAJCIE WIEK DZIECKA. Teraz mogę podesłać tylko ogólne myśli, bo zupełnie inaczej postępuje się z 3-latką, a inaczej z 7-latką 🙂 

Kilka myśli ode mnie:

UŁATWMY SOBIE ŻYCIE ZAWCZASU

🎯 DZIAŁANIA W TLE, NA CO DZIEŃ

💡 Uważna obserwacja dziecka na co dzień. To pomaga zrozumieć lepiej dziecko i jego reakcje. Ja wiem, kiedy moje dzieci nie są w stanie współpracować i nie ma sensu ich o cokolwiek prosić, bo skończy się to tylko konfliktem. Staram się wtedy odpuszczać i skupić na wyciągnięciu dzieci z kryzysu. 

💡 Uważajmy na słowa 'nie ma szacunku do rodzica' / 'nie słucha' / 'niegrzeczne'. Kiedy ja czasami tak pomyślę o swoich dzieciach, to od razu czuję na nich złość 😡. Tu można poczytać o tym, czemu dzieci czasami zachowują się 'niegrzecznie'.

💡 Słowa 'nie lubię' / 'nienawidzę' oznaczają jakiś ból. Dziecko tak bardzo źle się czuje, że nie robi tego intencjonalnie - to jest oznaka emocji i trudności. Nie powinno się tego brać na poważnie i dosłownie. Ja odpowiadam dzieciom zawsze 'a ja Cię bardzo lubię i kocham' i bardzo rzadko nam się to zdarza / szybko dzieci przestają. 
Tu więcej o tym, dlaczego dzieci zachowują się źle, kiedy czują się źle.

💡 Rozmowy PO sytuacjach kryzysowych. Próba dotarcia do dziecka w emocjach nie ma sensu. Dziecko nie myśli logicznie wtedy. Jak się już uspokoicie oboje, to można powiedzieć "Nie chce, żebyś tak do mnie mówiła." (lepiej nie mówić 'zraniło mnie to' - bo to stawia nas w pozycji ofiary. A dobrze jest być spokojnym liderem, który przetrzyma sztormy emocjonalne dzieci i będzie ich bazą bezpieczeństwa.) Jeśli dziecko nie posłuchało, to można powiedzieć "To było dla mnie bardzo ważne, żebyś to zrobiła. Poszłaś do pokoju i mi nawet nie odpowiedziałaś. Nie chcę tego, podobnie jak Ty nie chcesz, żebym ignorowała Twoje prośby. Co możemy zrobić, żeby poprawić tę sytuację."

💡Dlaczego te słowa Cię tak poruszają? Dzieci świetnie wyczuwają, co ich rodziców drażni. I potem nie powtarzają tego świadomie celowo, tylko podświadomie testują, czy rodzic okaże się spokojnym liderem. Jeśli córka powtarza 'jesteś złą mamą' i 'nie lubię Cię', to może to Twój czuły punkt? Może przejmujesz się, jak sobie radzisz jako mama? Pamiętaj — jesteś NAJLEPSZĄ MAMĄ dla swojego dziecka! I ono nie zamieniłoby Cię na żadną inną!

PRZEŻYJMY JAKOŚ KRYZYS

🎯 DZIAŁANIA W DANYM MOMENCIE

💡 Uważna obserwacja. W jakim nastroju jest aktualnie dziecko? Jaki ma dzień? Czy ono jest w stanie mnie teraz posłuchać? Dzieci w kryzysie (zmęczenie, głód, silne emocje) nie potrafią współpracować. Kiedy dziecko czuje się źle, zachowuje się źle. Może warto pomóc mu wrócić do równowagi, a potem powtórzyć prośbę? 

💡Zachowaj spokój. Skup się na tym, żeby w kryzysie nie zaognić sytuacji i nie karmić się myślami 'brak szacunku!". To tylko wzmacnia złość, a rozregulowany rodzic nie pomoże wyregulować się dziecku. Dzieci, które dobrze się czują, współpracują chętnie. My, rodzice, bardzo często nakręcamy się w myśleniu, że jak teraz odpuszczę i pozwolę dziecku zostawić kurtkę na ziemi, to ono nigdy się tego nie nauczy. Oczywiście, jeśli zawsze będziemy na to pozwalać, to się nie nauczy. Ale odpuszczenie sporadycznie, kiedy dziecko jest w kryzysie, nie zaszkodzi. 

💡Upewnij się, że dziecko słyszy. Dzieci naprawdę mają rozproszoną uwagę albo skupiają się tak mocno na tym, co robią, że nas nie słyszą, kiedy wysoko nad ich głowami wydajemy polecenia. Czasami wystarczy podejść, uklęknąć, popatrzeć im w oczy i przyjaźnie powiedzieć 'Chyba mnie nie usłyszałaś. To dla mnie teraz bardzo ważne. Proszę odwieś swoją kurtkę na miejsce."

💡Nie pokazuj dziecku, że poruszają Cię jego słowa ('nie lubię Cię'). Nie karm tego 'wilka' złości swojej i dziecka. Zagryź język, zanuć sobie coś, pooddychaj. To tylko słowa zranionego dziecka, a nie prawda o Tobie i nie jego zdanie o Tobie. Bądź dla niego stabilną bazą. 

I uwierz mi - im bardziej dziecko zobaczy (i poczuje podświadomie), że nie robi to na Tobie wrażenia, tym rzadziej będzie te słowa powtarzać. 

******

Najlepszą formą zaopiekowania każdego pytania jest tak naprawdę dłuższa rozmowa. Ale mam nadzieję, że tych kilka krótkich myśli już trochę pomoże ❤️

A na dłuższą rozmowę możesz umówić się poprzez ten link. Zapraszam ❤️


Trzymaj się ciepło!

Justyna

P.S. Możesz baaaaardzo wesprzeć mnie i moją działalność 🙏

📩 odpisać na tę wiadomość lub dodać mnie do listy kontaktów, żebym nie wpadała do spamu
🔄 polecić i przesłać ten newsletter dalej w świat
☕ postawić mi wirtualną kawę

Dzięki! Mocno wierzę, że każda akcja wspierająca promowanie rodzicielstwa RIE wywołuje uśmiech jakiegoś dziecka na świecie 👧👦

I NIE ZAPOMINAJ, że możesz wysłać mi anonimową wiadomość, o czym chcesz przeczytać w kolejnych newsletterach.

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram