Czy warto zainwestować w odkurzacz automatyczny Xiaomi?

Jeśli miałabym wskazać udogodnienie, które najbardziej pozwala mi oszczędzić czas podczas sprzątania domu, to wybrałabym nasz odkurzacz automatyczny Xiaomi Mijia Roborock S50.
Użytkujemy go od początku 2019. W poniższej recenzji zawarłam krótki opis funkcjonalności oraz tego, jak my korzystamy z robota Xiaomi. Wypisałam też jego mocne i słabe strony.

Dlaczego kupiliśmy odkurzacz automatyczny Xiaomi?

Decyzja była bardzo spontaniczna. Już od dawna słyszeliśmy o iRobot Roomba, ale cena wydawała nam się za wysoka. Potem pojawiły się tańsze odpowiedniki, ale nie widzieliśmy potrzeby na takie usprawnienie. Aż zaszłam w ciążę z synkiem i dużo chorowałam. W najgorszym okresie przez miesiąc praktycznie nie ruszałam się z łóżka, bo uporczywy kaszel krztuścowy doprowadził dodatkowo do zapalenia mięśnia międzyżebrowego. Mąż ogarniał dom i zajmował się córką, nie miał czasu na sprzątanie. A mi było kompletnie obojętne, jak wygląda mieszkanie. A wyglądało baaardzo źle. I wtedy mąż wpadł na rewelacyjny pomysł wsparcia się technologią, żeby chociaż podłogi nie wyglądały tak fatalnie.

Zdecydowaliśmy się na odkurzacz automatyczny Xiaomi Mijia Roborock S50 i od momentu, kiedy zawitał w naszym domu, staliśmy się jego wielkimi zwolennikami. Z naszego polecenia kupiło go już naszych pięć znajomych rodzin i też są zadowolone.

Odkurzacz automatyczny Xiaomi zarówno odkurza, jak i myje podłogi. Dzięki czujnikowi pomiaru odległości tworzy dokładną mapę pomieszczenia w czasie rzeczywistym. Obejmuje całą powierzchnię podłogi i nic nie pomija, nawet jeśli na przykład przesuniemy w trakcie sprzątania krzesło. Odkurzenie 70m2 zajmuje mu około 50 minut. Jeśli pomożemy i podniesiemy krzesła, to szybciej skończy. Jeśli nie, to będzie objeżdżał każdą nogę i zajmie to więcej czasu. Bateria wytrzymuje ponad 2 h pracy.

O dokładnej specyfikacji technicznej możecie przeczytać tutaj. 

odkurzacz autmatyczny Xiaomi Mijia Roborock S50

Zalety odkurzacza

Funkcjonalność

Po pierwsze – odkurza za nas 😉 Można usiąść na kanapie i sobie odpocząć. Nie trzeba rozwijać i podłączać normalnego odkurzacza. I robi swoją robotę bardzo dobrze. My uruchamiamy go regularnie, zazwyczaj co 1-3 dni i jesteśmy zadowoleni z efektów. Jeśli jest bardzo brudno, to czasami trzeba dwa razy włączyć odkurzanie, ale nie przeszkadza nam to, skoro i tak robi to za nas robot. Xiaomi Mijia Roborock S50 radzi sobie też całkiem dobrze z kątami i zakamarkami. Oczywiście trzeba od czasu do czasu przemyć rogi, bo szczotka nie wszędzie dosięga. My to robimy raz na 1-2 miesiące.

Zdalna obsługa

Bardzo lubię też to, że odkurzacz można uruchomić, kiedy nie ma nas w domu. Często z tego korzystamy, bo wtedy nie przeszkadzamy sobie nawzajem. Odkurzanie można zaprogramować wcześniej na konkretną godzinę lub włączyć zdalnie przez aplikację.

widok aplikacji dla odkurzacza automatycznego xiaomi

Technologia

Sterowanie odkurzaczem poprzez prostą aplikację to ogromna zaleta.

Odkurzacz można uruchomić / zatrzymać / kazać mu jechać w określone miejsce i stamtąd zacząć odkurzanie / włączyć odkurzanie strefowe / ustawić cykliczne odkurzanie / sprawdzić mapę pomieszczenia i dokładną trasę odkurzacza.

Aplikacja pokazuje także, jaki jest aktualny stan filtrów, szczotek oraz czujników i przypomina, kiedy trzeba je wyczyścić lub wymienić. Sprzęt nie jest powiązany tylko z jednym telefonem, bo aplikacja pozwala na udostępnianie zarządzania odkurzaczem innym użytkownikom. Odkurzacz automatyczny Xiaomi Mijia Roborock S50 jest też zintegrowany z Asystentem Google, więc to dodatkowa atrakcja. Można go uruchomić na komendę „Ok, Google. Zacznij odkurzać.”

Kompaktowość

Odkurzacz automatyczny Xiaomi jest mały, nie zajmuje dużo miejsca. My zdemontowaliśmy cokół pod szafą i tam podłączyliśmy stację ładującą. Sprzęt jest więc dobrze ukryty i małe rączki go nie dosięgną. Jednocześnie nie jest zamknięty i może swobodnie wyjechać, kiedy uruchamiamy go, będąc poza domem.

Prosta obsługa

Pojemnik na kurz wyciąga się szybko i łatwo. Wlanie wody do zbiorniczka i założenie szmatki z mikrofibry to też moment. Czujniki trzeba przeczyścić raz na 30 godzin pracy odkurzacza, zajmuje to około 5 minut. Filtr Hepa myjemy średnio raz na miesiąc i przy okazji czyścimy szczotkę z włosów. To także kwestia 10 minut, tylko potem trzeba poczekać z odkurzaniem, aż filtr wyschnie.

Jasna komunikacja

Odkurzacz informuje głośno, co się dzieje: „Starting the cleanup”, „Going back to the dock”, „Couldn’t find the dock. Bring it closer to the dock and try again”. My oprócz angielskiego, możemy też ustawić sobie język chiński 🙂 Ale nowszy model odkurzacza Xiaomi ma już obsługę w języku polskim. 

I ostatnia nietypowa zaleta - zajęcie dla dzieci + motywacja do sprzątania zabawek

… odkurzacz automatyczny jest sporą atrakcją dla dzieci 🙂 Co dawało czasami kilka minut spokoju, kiedy synek siedział spokojnie i patrzył, jak robot sprząta. Dodatkowo informacje "puszczamy odkurzacz" jest najlepszym motywatorem do podniesienia zabawek z ziemi! Dzieciaki automatycznie zaczynają sprzątać, bo wiedzą, że małe elementy mogą zostać wciągnięte. Z kolei te większe zabawki mogą zostać przesunięte w jakiś zakamarek i ciężko będzie je znaleźć. 

Wady?

W niektórych domach odkurzacz automatyczny nie pokona progów. My na szczęście mamy w mieszkaniu wszędzie listwy delatacyjne, więc sprzęt wjedzie bez problemu do każdego pomieszczenia. Ale w mieszkaniach z wysokimi progami nie będzie już tak łatwo (według specyfikacji odkurzacz pokonuje progi o wysokości 2 cm). Ewentualnie można kombinować z jakimiś podstawkami lub samemu przenosić odkurzacz z pokoju do pokoju.

Czasami odkurzacz blokuje się na kablach, butach itp. Nie jest to problemem, kiedy jesteśmy w domu i od razu możemy usunąć przeszkodę. Ale kilka razy trochę nam to pokrzyżowało plany, kiedy chcieliśmy odkurzyć podczas naszej nieobecności, a sprzęt zablokował się i nie dokończył zadania.

Zdarza się, że odkurzacz czasami ma problem z połączeniem i nie widzi bazy lub też nie może się podłączyć, bo sobie tę bazę lekko przesunął w trakcie czyszczenia. Zawsze wtedy głośno informuje, żeby go przesunąć bliżej bazy. Nie jest to zatem dużą wadą, jednakże trzeba o tym pamiętać. Kilka razy zdarzyło się nam, że nie usłyszeliśmy tego komunikatu i nie zauważyliśmy, że odkurzacz nie dojechał do bazy. Potem nie mogliśmy go szybko uruchomić, bo bateria była rozładowana.

A Jak myje odkurzacz automatyczny Xiaomi?

Zastanawiałam się, czy dodać to do słabych czy mocnych stron. Trudno jednoznacznie określić. Odkurzacz Xiaomi myje tylko wodą. Dodatkowo filtry często się zapychają i nie przepuszczają wystarczająco dużo wody. Ja na przykład mam dwie strategię. Podczas mycia zatrzymuję co jakiś odkurzacz, wyciągam mikrofibrę, zwilżam ją mocniej pod kranem i zakładam na nowo. Albo wylewam na podłogi trochę wody w różnych miejscach  (około pół kubka) - ale tylko na kafelki lub panele wodoodporne. Moja siostra z kolei zrobiła w pojemniczku większą dziurę, żeby woda mocniej zwilżała szmatkę.

Funkcja mycia nie zastąpi zatem porządnego wyczyszczenia podłóg mopem, ale w naszym domu zmniejsza częstotliwość tego, kiedy takie przemycie jest potrzebne. Średnio dwa razy w tygodniu odkurzacz automatyczny Xiaomi myje podłogę samą wodą. A ręcznie mopem ze środkiem czyszczącym myjemy zazwyczaj tylko raz na dwa (nawet trzy) miesiące. Nam to wystarcza. Nikt z nas nie chodzi w kapciach w domu, a skarpetki są czyste 😉

Poślij tekst dalej w świat, niech służy dzieciom i rodzicom ;)

Subskrypcja
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze

OFFTOP: MAMA KRADNIE CZAS

Kradnę czas. Jak tylko się da ;)
Nie jest łatwo zorganizować się przy dzieciach.  W sekcji offtop piszę o tym, co i jak pomaga mi oszczędzać dużo czasu.  Kradnę czas, aby mieć go więcej dla dzieci, dla siebie, na bloga, na poznawanie nurtu RIE, na czytanie. 

Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO

Jak jeszcze mama kradnie czas

Newsletter

O co chodzi dzieciom? Jak reagować? Ostatnie (p)odpowiedzi i ogólne wpisy:

Szukaj wg kategorii lub wieku dziecka

Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram