Jak zarządzać czasem jako mama?
Logo Co robić kiedy dziecko...

Jak zarządzać czasem jako mama?

Odkąd urodziły się nasze dzieci, co jakiś czas musze sobie na nowo odpowiadać na pytanie, jak zarządzać czasem jako mama. Zawsze uważałam, że bycie dobrze zorganizowanym to połowa sukcesu w każdej dziedzinie: pracy zawodowej, obowiązkach domowych, pasji, wychowywania dzieci czy zachowania kontaktu ze znajomymi. Ale bycie zorganizowanym rodzicem wygląda często zupełnie inaczej na każdym etapie rozwoju dziecka. 

Ogarnięcie się przy niemowlaku to inne wyzwanie niż na przykład powrót do pracy i pogodzenie tego z rodzicielstwem. Trudno w macierzyństwie o regularność, stałość, przewidywalność. Dlatego nieustannie myślę, jak sprawnie zarządzać czasem jako mama. Bardzo lubię testować różne metody, szukać wskazówek, wymyślać swoje sposoby na lepszą organizację, sprawdzać je i udoskonalać. To ciągły proces i chyba nigdy nie zostanie ukończony. Dzięki temu rozwijam się i nie tracę zainteresowania tą tematyką.

zegar odmierzający czas

Jak obecnie mogę podpowiedzieć, jak zarządzać czasem jako mama?

Kiedyś byłam typem zadaniowca, który dąży do ukończenia wszystkiego, co sobie zaplanował na dany dzień. Samo wykonywanie zadań i możliwość wykreślenia czegoś z listy od zawsze dawało mi dużo satysfakcji, radości i wewnętrznego zadowolenia. Uwielbiałam to uczucie bycia zorganizowanym i produktywnym. Źle znosiłam zmiany.

Zaczęłam zauważać, że to podejście i mocne parcie na bycie produktywną bardzo mi nie służy. W końcu w rodzicielstwo to ciągła zmiana. Każdy dzień jest inny, czasami trudno coś zaplanować, dzieci szybko się zmieniają, często chorują, nie zawsze współpracują. A niewykonane zadania potrafiły mi zepsuć nastrój. Ciężko było mi odpuścić i odpocząć. Im więcej czytałam o samoregulacji i o tym, jak pomagać dzieciom w ich emocjach, tym bardziej zaczynałam rozumieć, jak ważne są moje zasoby i samoregulacja. 

Po pierwsze musiałam więc nauczyć się odpoczywać i odpuszczać, jeśli chciałam dobrze zarządzać czasem jako mama 🙂 

Bardzo pomogła mi jako rodzicowi książka Getting Things Done. Metodologia jest dość mocno rozbudowana i jej wdrożenie zajmuje trochę czasu, ale potrafi znacznie ułatwić życie. Przede wszystkim pozwala ona elastycznie dopasować się do zmieniających się warunków. 

Główne elementy, które pomagają mi zarządzać czasem jako mamie

  • Listy zadań
    Od zawsze tworzyłam listy zadań i spisywałam sobie wszystko. Kiedyś były to listy na każdy dzień. Teraz od tego odeszłam zgodnie z metodologią GTD. Zadania na dany dzień to tylko te zaplanowane w kalendarzu, które rzeczywiście można zrobić tylko w danym dniu. A wszystkie inne zadania są na jednej liście z podziałam na kategorie/typ zadania/stopień pilności/konteksty. Mąż napisał dla nas aplikację Tickist.com, więc tam mamy swoje to-do listy online. 
  • Regularny przegląd zadań (i nie tylko)
    Zgodnie z GTD przegląd to centralny punkt dobrego systemu zarządzania czasem. Oznacza on dla mnie cykliczne sprawdzanie różnych elementów – czy są one jeszcze aktualne, czy trzeba je gdzieś przenieść, zmienić. Dzięki regularności unikam bałaganu i pozbywam się niepotrzebnych rzeczy. Zgodnie z metodologią GTD staram się regularnie raz na tydzień robić przegląd. Obejmuje to:– przegląd zadań na głównej liście zadań. Zaznaczam, co się udało już zrobić i sprawdzam, co jest teraz najpilniejsze. 
    – przegląd notatek w Keep/Evernote/Google Drive oraz notatek spisanych na kartkach.
    – przegląd maili w skrzynce pocztowej.
    – przegląd fizycznych rzeczy (kartki, notatki i wszystkie rzeczy do schowania, które nie mają jeszcze swojego miejsca albo wymagają podjęcia jakiejś akcji)
    przegląd lodówki – sprawdzanie, co trzeba szybko zjeść, aby się nie zepsuło
  • Notatki spisywane na bieżąco
    Jeśli tylko pomyślę o czymś, co muszę zrobić, to staram się to od razu zanotować, żeby nie zapomnieć i nie zawracać sobie tym więcej głowy. To także bardzo ważna część metodologii GTD i dotyczy zarówno dużych, jak i małych załatwień. Zapisuję wszystko głównie na swojej liście zadań online, do której mam dostęp przez telefon lub komputer. A jeśli nie mam telefonu pod ręką, to staram się spisać to na kartkach papieru i potem przerzucam notatki do listy zadań.
  • Zadania cykliczne
    Staram się zawsze myśleć o tym, czy jakieś zadanie przyda mi się w przyszłości. Jeśli tak, to lepiej od razu ustawić go na cykliczne i uniknąć potrzeby dodawania go do listy później na nowo. Na przykład mam zadanie, żeby wysłać kartki przed Bożym Narodzeniem i powtarza się ono co roku.
  • Praca w zaplanowanych blokach czasowych
    Kiedy dzieci śpią lub ich nie ma, to świetnie sprawdza się u mnie praca w blokach czasowych. Ustawiam budzik na 50 lub 60 minut, zamykam FB, odkładam dystraktory i skupiam się na zadaniach, które chcę wykonać. Zawsze uprzedzam męża, że chcę teraz skupić się i załatwić kilka rzeczy. Proszę wtedy o chwilę spokoju i nieprzeszkadzanie. 
  • System motywacji i wynagrodzenia
    Bardzo dużo testowałam z różnymi systemami nagradzania siebie za osiągnięcie swoich celów. Ale po jakimś czasie stwierdziłam, że słabo to na mnie działa. Aż w końcu odkryłam, co najbardziej mnie motywuje - nie nagrody dla siebie, ale nagrody dla innych. Jakiś czas temu postawiłam sobie kilka celów (odnośnie bloga i prywatnego samorozwoju) i wyznaczyłam konkretne sumy pieniędzy, które mogę sobie odłożyć po zrealizowaniu tych celi. Przez kilka miesięcy uzbierałam odpowiednią kwotę na zakup wymarzonego prezentu dla bliskiej mi osoby. Czułam się wyśmienicie 🙂

Czy coś Cię zainspirowało w tym wpisie? Zachęcam Cię serdecznie do testowania i czerpania z doświadczeń innych. Każdy funkcjonuje inaczej i ma inne priorytety, więc najważniejsze jest to, aby znaleźć swoją indywidualną odpowiedź na to, jak zarządzać czasem jako mama. 

Zobacz też:

Co dalej?

Pobierz darmowy
rozdział książki "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO"
Pobieram
Zapisz się 
do mojego newslettera
Zapisuję się
Sprawdź 
jak mogę Ci jeszcze pomóc.
Sprawdzam
Subskrypcja
Powiadom o
guest

0 komentarzy
najstarszy
najnowszy
Zobacz wszystkie komentarze

OFFTOP: MAMA KRADNIE CZAS

Kradnę czas. Jak tylko się da ;)
Nie jest łatwo zorganizować się przy dzieciach.  W sekcji offtop piszę o tym, co i jak pomaga mi oszczędzać dużo czasu.  Kradnę czas, aby mieć go więcej dla dzieci, dla siebie, na bloga, na poznawanie nurtu RIE, na czytanie. 

Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO

Jak jeszcze mama kradnie czas

Newsletter

O co chodzi dzieciom? Jak reagować? Ostatnie (p)odpowiedzi i ogólne wpisy:

Szukaj wg kategorii lub wieku dziecka

menu
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram