Wielu rodziców jest świadomych tego, że nie powinny mieć kontaktu z ekranami przed ukończeniem drugiego roku życia, stąd rodzi się pytanie, czy wideorozmowy z dziadkami też szkodzą? Aktualnie wiele rodzin mieszka daleko od siebie, w innych miastach czy krajach, więc taka forma kontaktu jest niezwykle cenna. Na szczęście niemowlęta i małe dzieci mogą brać udział w takich rozmowach, choć warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Omawiam je poniżej.
Chcesz otrzymać kompendium wiedzy na temat wpływu ekranów na rozwój małego dziecka oraz zbiór praktycznych porad, jak mądrze wprowadzić ekrany do waszego życia?
Wkrótce premiera mojej książki o ekranach w życiu maluchów w wieku 0–3 lat. Zapisz się na listę oczekujących, aby skorzystać z najniższej oferty.
Owszem, według zaleceń Amerykańskiej Akademii Pediatrii (AAP), jak i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzieci poniżej drugiego roku życia nie powinny mieć żadnego kontaktu z ekranami. Jednak dotychczasowe badania maluszków nie wykazały, aby wideorozmowy z dziadkami i rodziną miały negatywny wpływ na niemowlęta. Ta forma kontaktu z technologią cyfrową jest zatem wyjątkiem, a powodem jest najprawdopodobniej po prostu interakcja, która zachodzi w momencie rozmowy.
Więcej na temat samego czasu ekranowego u maluchów pisałam tutaj.
Oczywiście, warto skrócić czas trwania takiego połączenia do 15 minut dziennie. Małe dzieci szybko tracą koncentrację i nie są w stanie przez dłuższy czas aktywnie uczestniczyć w rozmowie. Przeciągający się kontakt z ekranem czy zbyt głośnymi dźwiękami konwersacji może prowadzić do przebodźcowania sensorycznego i zmęczenia.
Poza tym uważajcie, by nie przerywać niemowlęciu niezwykle cennych momentów samodzielnej zabawy. Jeśli połączyła(e)ś się już z dziadkami, ale dziecko zajęło się swoją zabawą, to uszanuj to i poczekaj lub ewentualnie pokaż go z oddali na tylnej kamerce telefonu. Obserwacja takiej aktywności malucha też jest wartościowa dla wielu dziadków, a za wspieranie samodzielnej zabawy swojej latorośli podziękujesz sobie za jakiś czas😉 I dziecko też Ci kiedyś za to podziękuje!
Poza tym lepiej nie prowadzić wideorozmowy z dziadkami na dwie godziny przed drzemką czy wieczornym snem niemowlęcia. Ekran telefonu czy komputera emituje światło niebieskie, które może zaburzać produkcję melatoniny w organizmie dziecka i prowadzić do problemów z zaśnięciem lub do częstszych pobudek w nocy. Myślę, że każdy rodzic woli sobie takich atrakcji oszczędzić 😉
Omawiając ten temat, trzeba rozdzielić rozmowę od zabawy telefonem przez maluszka. Kilkumiesięczne niemowlę może już próbować chwycić urządzenie, bo jest ono dla niego po prostu niezwykle ciekawe. W tym przypadku odradzam zgadzanie się na to, zanim dziecko nie ukończy co najmniej drugiego roku życia (a im dłużej, tym lepiej).
Jeśli opiekunowie zgodzą się na wzięcie telefonu do rączki przez malucha, zacznie on traktować to jako zabawkę i nie można już tego czasu kwalifikować do wideorozmowy z dziadkami. Z niemowlęciem nie uda się jeszcze dogadać, ani wytłumaczyć mu, co może robić, a co nie, szczególnie jeśli zacznie buzować dopamina (bo telefon jest wyjątkowo atrakcyjną zabawką i dla małych i dużych…) A zatem potencjalnie prowadzi to do zdenerwowania rodzica i napięcia w relacji.
Najlepiej ustalić jasne zasady, bo dziecko czuje się wtedy bezpieczniej i wie, czego się spodziewać. Jeśli postanowisz, że nie chcesz, aby dziecko trzymało lub dotykało telefon, bo jest nieostrożne lub klikanie w ekran za bardzo go kusi, to powiedz, że od tej pory telefon będzie stał oparty o coś w bezpiecznej odległości lub że zawsze trzymasz go ty.
Tak, powiedz to też pięciomiesięcznemu niemowlakowi! Szczera, autentyczna komunikacja od pierwszych dni życia to podstawa podejścia RIE. I pamiętaj, by często przypominać o tym swojemu dziecko, że wideorozmowy z dziadkami nie polegają na zabawie telefonem.
A kiedy zasady są ustalone i zakomunikowane, stawiaj granice i akceptuj emocje malucha. Szczególnie przy rocznym i starszym dziecku przygotuj na bunt, bo w taki sposób nowoczesne technologie działają na mózg. Wydają się niezwykle atrakcyjne i trudno maluchom zrezygnować z prób dotknięcia urządzenia. To nie jest ich zła wola.
Jednocześnie zaufaj maluchowi, że sobie z tą granicą poradzi i nie zmieniaj decyzji. Zaakceptuj emocje dziecka i nie wdawaj się w długie tłumaczenie. Wystarczy jak powiesz coś takiego: „Tak lubisz to klikanie na telefonie. Wiem, telefony tak działają, że mocno kuszą. Od teraz telefon będzie stał na stole, jeśli chcesz rozmawiać z dziadkami."
Staraj się zachować spokój, by tym spokojem zarazić dziecko. Jeśli dziecko wyrwie Ci telefon, to najpierw daj mu szansę na samodzielne oddanie. Na spokojnie i stanowczo powiedz „Nie chcę, żebyś trzymał telefon. Oddaj mi go proszę". Jeśli nie zareaguje, to wyjmij mu go z rąk najdelikatniej, jak umiesz. Oczywiście, że czasami wyjdzie z tego szamotanina, ale chodzi o to, by nasza nerwowość nie dodała do tego więcej mocy niż potrzeba. Kluczem jest spokój. Im więcej będzie tego spokoju w Tobie, tym mniej będzie emocji w dziecku i tym szybciej dziecko podąży za nowymi zasadami. Jak w każdej sytuacji, gdzie trzeba postawić granicę.
Polecam też telefony zabawkowe. Dzieci uwielbiają nas naśladować, więc szczególnie w przypadku starszego niemowlaka można mu dać jego telefon-zabawkę podczas wideorozmowy z dziadkami. I to wcale nie musi być grająca, elektroniczna zabawka. Wręcz lepiej żeby taka nie była, ponieważ zgodnie z podejściem RIE nie polecam elektronicznych, świecących zabawek niemowlakom, które nie sprzyjają rozwojowi samodzielnej zabawy. Lepiej dać dziecku jakąś prostą zabawkę-telefon nie na baterie lub stary, niedziałający telefon komórkowy czy słuchawkę tradycyjnego telefonu bezprzewodowego.
Dużo więcej o tym, jak bezpiecznie używać ekranów w życiu dziecka w wieku 0-3 lata znajdziesz w mojej książce. Wkrótce premiera! Tutaj znajdziesz szczegóły i możliwość zapisania się na listę oczekujących (gwarancja najniższej ceny!).