Jak przebierać niemowlaka?

Jak przebierać niemowlaka?

tata przebiera niemowlaka

Jak przebierać niemowlaka, żeby poszło sprawnie i przyjemnie dla obu stron? Zmiana pieluszki czy ubranka to w gruncie rzeczy ogromnie ważna sprawa i pisałam o tym szczegółowo tutaj:
Jak zmienić pieluszkę dziecku? Spróbuj podejścia RIE.

Jeśli jeszcze nie czytałe(a)ś, to zacznij koniecznie od powyższego ogólnego wpisu. Inaczej poniższe opisy mogą być niezrozumiałe lub wydać się co najmniej dziwne 🙂 A szkoda by było, bo wskazówki RIE bardzo usprawniają cały proces.

To jak przebierać niemowlaka krok po kroku?
Zacznij od przygotowania maluszka.

Czyli najpierw powiedz dziecku, że trzeba zmienić pieluszkę / przebrać się. Jeśli to starszy niemowlak i jest bardzo pochłonięty zabawą, a Ty masz więcej czasu, to daj mu kilka minut. Staraj się nie podnosić dziecka bez żadnego ostrzeżenia.
Następnie zanieś go na stałe miejsce przewijania. Najlepiej, jeśli zawsze podnosimy, trzymamy i odkładamy małe dziecko w ten sam sposób. Dzięki temu dziecko wie, czego się spodziewać.

Rozbieranie

Staraj się zachować taką samą kolejność rozbierania, co zawsze.
Poruszaj ciałkiem niemowlaka delikatnie i tylko na tyle, na ile jest to absolutnie niezbędne.
Nie spiesz się, zwolnij, celebruj wspólny czas.
Jeśli ściągasz nogawkę/ rękaw, to drugą ręką warto przytrzymać tę kończynę, żeby nie ciągnąć jej za mocno.
Zdejmując bluzkę przez głowę, zroluj najpierw ubranko i potem delikatnie przełóż przez głowę.
Mów dokładnie, co robisz.
Po zdjęciu ubranka, pokaż go maluszkowi i nazwij.
Zadawaj dziecku pytania, angażuj go oraz dawaj chwilkę na jego reakcję.

Przykładowa narracja:
“Ściągnę Ci teraz spodenki. Zsuwam gumkę w dół. Wyciągnę najpierw prawą nóżkę… A teraz lewą… O już, spodenki zdjęte. Widzisz, to Twoje spodenki...
Czy jesteś już gotowy, żeby zdjąć bluzkę? … Chyba tak. To najpierw prawa rączka... Już jest uwolniona. Teraz lewa rączka. Widzę, że masz ochotę nią teraz pomachać, dam Ci chwilę czasu… [czekam chwilę] Okay, chyba już jesteś gotowy… I lewy rękawek już jest ściągnięty.
Teraz delikatnie przełożę Ci bluzeczkę przez głowę... I już gotowe. Popatrz - taką miałeś dzisiaj bluzeczkę na sobie. A tu jest plamka.”

Pielucha

Kiedy w szkołach rodzenia omawia się, jak przebierać niemowlaka, to raczej zawsze mówi się już o tym, żeby absolutnie nie podnosić dziecka za nogi. Dlatego albo podnosimy delikatnie i minimalnie pupę dziecka albo przekręcamy go delikatnie na bok. Ja osobiście po konsultacji z fizjoterapeutą zdecydowałam się na przekręcanie delikatne dzieci na bok - wsuwałam rękę pod jedno biodro i przekręcałam pupę na bok plus drugą ręką pomagałam przekręcić się reszcie tułowia. A następnie powtarzałam to z drugą stroną. Jest to zademonstrowane na tym filmie.
Ponoć takie delikatne przekręcanie na boki (a nie podnoszenie pupy) chroni też niemowlaki przed kolkami.

Przykładowa narracja:

“Spodenki są już ściągnięte. Zmienimy teraz brudną pieluszkę. Odpinam rzepy. Jedną i drugą. Teraz przekręcę Cię delikatnie na prawą stronę, jesteś gotowy?... To przekręcam i wyciągam pieluszkę spod jednej nóżki. Przemywam pupę... I gotowe. Teraz przekręcamy na drugą stronę. Wyciągam brudną pieluszkę i myję pupę... Teraz zwijam pieluszkę i wyrzucam tutaj do kosza. Chcesz chwilę poleżeć bez pieluszki?... [czekam chwilę]
Popatrz, to jest Twoja czysta pieluszka. Chcesz się nią pobawić? [czekam chwilę] Jesteś już gotowy założyć pieluszkę? … Chyba tak. To zaczynamy, najpierw delikatnie przekręcę Cię na prawą stronę i wsunę pieluszkę pod pośladek. Teraz przekręcam na lewą stronę i już cała pieluszka jest pod pupą. Czy mógłbyś proszę położyć nóżki na przewijaku?... Masz chyba ochotę nimi trochę powywijać w górze… [czekam chwilę] O dziękuję, że położyłeś nóżki. Zapinam teraz pieluszkę. I gotowe.”

Ubieranie

Postępujemy bardzo podobnie, jak powyżej. Od początku próbujmy angażować dziecko w te czynności: "Zakładamy spodenki, czy chcesz włożyć sam nóżki do nogawek?" / "Zakładam prawy rękawek. Czy wyprostujesz teraz rękę? Dziękuję!"

Dodatkowo jeśli dziecko jest starsze, to możesz dawać mu wybór "Co chcesz dzisiaj ubrać? Czerwony czy niebieski t-shirt?". I przybliżyć oba ubranka do niego oraz dać mu chwilkę na reakcję. Jeśli nic nie zrobi, to można powiedzieć “Chyba ja dzisiaj mam wybrać. To weźmy czerwony”, a jak chwyci jeden, to “Dziękuję za wybranie”.

Na zakończenie polecam bardzo film Kate Russell z bloga “Peaceful Parents, Confident Kids”, jak przebierać niemowlaka zgodnie z podejściem RIE.

5 tysięcy doświadczeń

Kiedy rozważamy, jak przebierać niemowlaka: czy szybko czy z większym skupieniem, to przypomnijmy sobie, że dziecko jest przebierane około 5 tysięcy razy w pierwszych latach życia. To 5 tysięcy doświadczeń, które mogą być kojarzone przez niego pozytywnie lub negatywnie. Tak dużo energii tracimy na to, żeby jak najszybciej się z tym uporać. A moglibyśmy tę energię przeznaczyć... na budowanie relacji z niemowlakiem i rozwój jego kompetencji! I pamiętajmy, to wcale nie trwa bardzo długo, bo dzieci przebierane z takim zaangażowaniem zazwyczaj lubią te chwile i nie stawiają oporu. Współpracują i pomagają 🙂

Zobacz też:

Chcesz pogłębić temat? Polecam:

Literatura:

Co dalej?

Pobierz darmowy
rozdział książki "Twoje dziecko MOŻE bawić się SAMO"
Pobieram
Zapisz się 
do mojego newslettera
Zapisuję się
Sprawdź 
jak mogę Ci jeszcze pomóc.
Sprawdzam

Wypijemy razem kawę?

Wesprzyj symbolicznie moją misję, aby więcej dzieci mogło wzrastać otoczone szacunkiem i zaufaniem.
I aby rodzicom było lżej ;)
Dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrypcja
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram