Jak przebierać niemowlaka?

tata przebiera niemowlaka

Jak przebierać niemowlaka, żeby poszło sprawnie i przyjemnie dla obu stron? Zmiana pieluszki czy ubranka to w gruncie rzeczy ogromnie ważna sprawa i pisałam o tym szczegółowo tutaj:
Jak zmienić pieluszkę dziecku? Spróbuj podejścia RIE.

Jeśli jeszcze nie czytałe(a)ś, to zacznij koniecznie od powyższego ogólnego wpisu. Inaczej poniższe opisy mogą być niezrozumiałe lub wydać się co najmniej dziwne 🙂 A szkoda by było, bo wskazówki RIE bardzo usprawniają cały proces.

To jak przebierać niemowlaka krok po kroku?
Zacznij od przygotowania maluszka.

Czyli najpierw powiedz dziecku, że trzeba zmienić pieluszkę / przebrać się. Jeśli to starszy niemowlak i jest bardzo pochłonięty zabawą, a Ty masz więcej czasu, to daj mu kilka minut. Staraj się nie podnosić dziecka bez żadnego ostrzeżenia.
Następnie zanieś go na stałe miejsce przewijania. Najlepiej, jeśli zawsze podnosimy, trzymamy i odkładamy małe dziecko w ten sam sposób. Dzięki temu dziecko wie, czego się spodziewać.

Rozbieranie

Staraj się zachować taką samą kolejność rozbierania, co zawsze.
Poruszaj ciałkiem niemowlaka delikatnie i tylko na tyle, na ile jest to absolutnie niezbędne.
Nie spiesz się, zwolnij, celebruj wspólny czas.
Jeśli ściągasz nogawkę/ rękaw, to drugą ręką warto przytrzymać tę kończynę, żeby nie ciągnąć jej za mocno.
Zdejmując bluzkę przez głowę, zroluj najpierw ubranko i potem delikatnie przełóż przez głowę.
Mów dokładnie, co robisz.
Po zdjęciu ubranka, pokaż go maluszkowi i nazwij.
Zadawaj dziecku pytania, angażuj go oraz dawaj chwilkę na jego reakcję.

Przykładowa narracja:
“Ściągnę Ci teraz spodenki. Zsuwam gumkę w dół. Wyciągnę najpierw prawą nóżkę… A teraz lewą… O już, spodenki zdjęte. Widzisz, to Twoje spodenki...
Czy jesteś już gotowy, żeby zdjąć bluzkę? … Chyba tak. To najpierw prawa rączka... Już jest uwolniona. Teraz lewa rączka. Widzę, że masz ochotę nią teraz pomachać, dam Ci chwilę czasu… [czekam chwilę] Okay, chyba już jesteś gotowy… I lewy rękawek już jest ściągnięty.
Teraz delikatnie przełożę Ci bluzeczkę przez głowę... I już gotowe. Popatrz - taką miałeś dzisiaj bluzeczkę na sobie. A tu jest plamka.”

Pielucha

Kiedy w szkołach rodzenia omawia się, jak przebierać niemowlaka, to raczej zawsze mówi się już o tym, żeby absolutnie nie podnosić dziecka za nogi. Dlatego albo podnosimy delikatnie i minimalnie pupę dziecka albo przekręcamy go delikatnie na bok. Ja osobiście po konsultacji z fizjoterapeutą zdecydowałam się na przekręcanie delikatne dzieci na bok - wsuwałam rękę pod jedno biodro i przekręcałam pupę na bok plus drugą ręką pomagałam przekręcić się reszcie tułowia. A następnie powtarzałam to z drugą stroną. Jest to zademonstrowane na tym filmie.
Ponoć takie delikatne przekręcanie na boki (a nie podnoszenie pupy) chroni też niemowlaki przed kolkami.

Przykładowa narracja:

“Spodenki są już ściągnięte. Zmienimy teraz brudną pieluszkę. Odpinam rzepy. Jedną i drugą. Teraz przekręcę Cię delikatnie na prawą stronę, jesteś gotowy?... To przekręcam i wyciągam pieluszkę spod jednej nóżki. Przemywam pupę... I gotowe. Teraz przekręcamy na drugą stronę. Wyciągam brudną pieluszkę i myję pupę... Teraz zwijam pieluszkę i wyrzucam tutaj do kosza. Chcesz chwilę poleżeć bez pieluszki?... [czekam chwilę]
Popatrz, to jest Twoja czysta pieluszka. Chcesz się nią pobawić? [czekam chwilę] Jesteś już gotowy założyć pieluszkę? … Chyba tak. To zaczynamy, najpierw delikatnie przekręcę Cię na prawą stronę i wsunę pieluszkę pod pośladek. Teraz przekręcam na lewą stronę i już cała pieluszka jest pod pupą. Czy mógłbyś proszę położyć nóżki na przewijaku?... Masz chyba ochotę nimi trochę powywijać w górze… [czekam chwilę] O dziękuję, że położyłeś nóżki. Zapinam teraz pieluszkę. I gotowe.”

Ubieranie

Postępujemy bardzo podobnie, jak powyżej. Od początku próbujmy angażować dziecko w te czynności: "Zakładamy spodenki, czy chcesz włożyć sam nóżki do nogawek?" / "Zakładam prawy rękawek. Czy wyprostujesz teraz rękę? Dziękuję!"

Dodatkowo jeśli dziecko jest starsze, to możesz dawać mu wybór "Co chcesz dzisiaj ubrać? Czerwony czy niebieski t-shirt?". I przybliżyć oba ubranka do niego oraz dać mu chwilkę na reakcję. Jeśli nic nie zrobi, to można powiedzieć “Chyba ja dzisiaj mam wybrać. To weźmy czerwony”, a jak chwyci jeden, to “Dziękuję za wybranie”.

Na zakończenie polecam bardzo film Kate Russell z bloga “Peaceful Parents, Confident Kids”, jak przebierać niemowlaka zgodnie z podejściem RIE.

5 tysięcy doświadczeń

Kiedy rozważamy, jak przebierać niemowlaka: czy szybko czy z większym skupieniem, to przypomnijmy sobie, że dziecko jest przebierane około 5 tysięcy razy w pierwszych latach życia. To 5 tysięcy doświadczeń, które mogą być kojarzone przez niego pozytywnie lub negatywnie. Tak dużo energii tracimy na to, żeby jak najszybciej się z tym uporać. A moglibyśmy tę energię przeznaczyć... na budowanie relacji z niemowlakiem i rozwój jego kompetencji! I pamiętajmy, to wcale nie trwa bardzo długo, bo dzieci przebierane z takim zaangażowaniem zazwyczaj lubią te chwile i nie stawiają oporu. Współpracują i pomagają 🙂

Zobacz też:

Chcesz pogłębić temat? Polecane źródła:

Literatura:

Poślij tekst dalej w świat, niech służy dzieciom i rodzicom ;)

Podoba Ci się moja twórczość?

Chciałabym, aby jak najwięcej dzieci mogło wzrastać w podejściu RIE, otoczone szacunkiem i zaufaniem. Chciałabym też, aby rodzicom było lżej i łatwiej — też dzięki RIE.
Jeśli uważasz, że robię coś cennego, to i Ty możesz symbolicznie wesprzeć moją misję:) 
Dziękuję!
Postaw mi kawę na buycoffee.to
Subskrypcja
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Zobacz wszystkie komentarze
Logo Co robić kiedy dziecko...
COPYRIGHT © 2024. WSZELKIE PRAWA ZASTRZEŻONE.
0
A Ty co o tym myślisz? Dodaj komentarz ;)x
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram